Článek
„Peníze z evropských fondů chceme využít pro nízkopříjmové domácnosti, které mohou získat až 95procentní podporu na výměnu emisně nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Konkrétně se jedná o náhradu za tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu, o podporu mohou domácnosti zažádat i v případě, že si zastaralé zařízení vyměnily už dříve,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Určující termín bude výměna kotle po 1. lednu 2021. „Žádosti mohou podávat senioři čerpající starobní důchod, invalidé ve 3. stupni invalidity či domácnosti, které čerpají příspěvek na bydlení. Ta kromě toho bude poskytována zálohově, takže domácnostem bude stačit mít naspořenou jen malou část vlastních prostředků,“ dodal Jurečka k této vlně kotlíkových dotací.
Staré kotle na uhlí a dřevo, které nesplňují kritéria alespoň 3. emisní třídy, by měly skončit do září 2024. Podle ministerstva životního prostředí je jich třeba vyměnit ještě zhruba 150 000.
Zateplení domu, fotovoltaika či tepelné čerpadlo ušetří desetitisíce ročně
„Tím si domácnosti zajistí úspornější vytápění a zároveň se vyhnou pokutě, která by jim za provoz starých kotlů od září příštího roku hrozila,“ připomněl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Administraci žádostí zajistí kraje, přičemž žadatelé budou moci dosáhnout na zálohu ve výši minimálně 60 procent z dotace.
„Některé kraje nám už avizovaly, že s příjmem žádostí nechtějí otálet a žádosti začnou přijímat během léta,“ tvrdí ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Domácnosti, které nesplňují podmínky pro získání kotlíkových dotací, mohou podle Hladíka zažádat o příspěvek na výměnu starých kotlů prostřednictvím programu Nová zelená úsporám. „Vedle starých kotlů na tuhá paliva bychom chtěli přispívat i na výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla, detaily této zcela nové podpory představíme v květnu,“ doplnil Hladík. Uvedl, že tento příspěvek resort nově nabídne od září letošního roku.
Jaké dotace lze čerpat na opatření vedoucí k úsporám nejen za energie