Článek
Ve středeční aukci byl největší zájem o dluhopis s plovoucí úrokovou sazbou se splatností sedmi let, který nabídl výnos kolem dvou procent.
„Na trhu se přitom většina státních dluhopisů obchoduje pod jednoprocentní hranicí. Zároveň se v tomto případě odvíjí úrokové platby státu od výše úrokové sazby ČNB. Po jejím nedávném snížení téměř na nulu se tak jedná o velmi levný zdroj finančních prostředků,” uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.
MF zvýšilo v předchozích týdnech prodeje dluhopisů díky zatím příznivé situaci na finančních trzích a snaze zajistit financování zvýšeného schodku letošního státního rozpočtu. Vláda ho zvýšila kvůli dopadům šíření koronaviru na 300 miliard korun.
Resort plánuje deficit financovat především právě prodejem státních dluhopisů a v dubnu před zvýšením schodku rozpočtu z 200 na 300 miliard korun uvedlo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 410,6 miliardy korun. Je to o 139,5 miliardy korun více, než úřad původně plánoval.
Nákupy státních dluhopisů Evropskou centrální bankou jsou v rozporu s německou ústavou
Podle Táborského si MF už zajistilo v podstatě všechny výpůjční potřeby pro letošní plánovaný deficit veřejných financí.
„Na druhou stranu stále vnímáme velké riziko významně vyšších letošních výpůjčních potřeb. A navíc skutečný deficit letošního státního rozpočtu může být výrazně vyšší, než s čím v současnosti počítá vláda, což by měly odhalit průběžné výsledky rozpočtu v nejbližších měsících,” uvedl Táborský.