Hlavní obsah

Ministerstvo při přípravě digitalizace chybovalo, odhalil audit. Česku hrozí pokuty

5:40
5:40

Poslechněte si tento článek

Za kolapsem digitalizace stavebního řízení, která měla loni výrazně zjednodušit a zrychlit komunikaci mezi úřady a stavebníky, stál především časový tlak a nedostatek lidí. Vyplývá to z auditu, který si nechalo zpracovat ministerstvo pro místní rozvoj. Ten také zmiňuje, že kvůli nesplnění klíčových milníků může Česko čelit pokutám od Evropské komise.

Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj, Bez zdroje

Portál, v němž se mělo od loňského července odehrávat stavební řízení.

Článek

Právní audit, jehož pracovní verzi mají Novinky k dispozici, konstatoval, že ministerstvo při přípravě digitalizace nedodrželo některá důležitá pravidla. Například nemělo obsazené pracovní role požadované vlastní metodikou. Audit také vytkl, že resort do provozu uvedl systém, který mu v rozporu v předpisy nezkolaudovala Digitální informační agentura.

Digitalizace stavebního řízení odstartovala souběžně se spuštěním nového stavebního zákona v červenci loňského roku. Tehdy ministerstvo řídil Ivan Baroš (Piráti), jehož nepovedená digitalizace nakonec stála místo ve vládě. Měsíce předtím odrážel kritiku stavebníků a úředníků, že systém není připravený a nebude fungovat.

V praxi se jejich obavy potvrdily. Problémy byly dokonce tak velké, že vláda po Bartošově odchodu raději umožnila úřadům fungovat ve starých programech.

Nedostatek lidí

Současné vedení ministerstva část odpovědnosti přičítá ještě předchozí ministryni a dnešní europoslankyni Kláře Dostálové (ANO). Kritizuje, že v resortu po ní zůstal nedostatek kvalifikovaných lidí.

„Ani částečné rozšíření týmu tento stav zcela nenapravilo. Při přípravě nového řešení tuto oblast nepodceníme,“ prohlásil současný ministr Petr Kulhánek (za STAN) s odkazem na chystaný nový digitální systém, který by měl být k dispozici od roku 2028.

Exministryně Dostálová kritiku odmítá. „Odevzdávali jsme stavební zákon s oceněním zákona roku. Odevzdali jsme projekt digitalizace stavebního řízení s vyhlášenými soutěžními dialogy, které Ivan Bartoš zrušil jen proto, že to připravilo hnutí ANO. Následky těchto rozhodnutí nese vláda Petra Fialy. Ona musí převzít odpovědnost,“ sdělila Novinkám.

Dostálová poukazuje i na informace ve zmiňované analýze, podle nichž ještě její vedení ministerstva schválilo celý projektový tým. Dokument následně uvádí, že tým byl rozpuštěn v dubnu 2023, tedy už během Bartošova úřadování.

Pod Bartošem proběhlo také zmíněné spuštění nezkolaudovaného systému. Podle Kulhánka k podobným chybám docházelo zčásti kvůli časovému tlaku.

Studie proveditelnosti vypracovaná ještě za Dostálové na konci roku 2020 uváděla, že na vypracování systému budou nutné čtyři roky příprav. Tuto lhůtu se ale mimo jiné kvůli zásahům současného kabinetu do stavebního zákona nepodařilo ministerstvu dodržet.

Novinky požádaly o reakci i Bartoše. Do vydání textu ale na dotazy nereagoval. Pro ČTK uvedl, že ho dopady způsobené časovým tlakem mrzí. Za důležité ale považuje, že ministerstvo za jeho vedení dodalo systémy, které nyní úřady využívají.

Miliardové pokuty

Opozice varuje, že Česko by kvůli problémům s digitalizací mohlo přijít až o 45 miliard korun. Hnutí ANO kvůli tomu oznámilo, že zvažuje podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Kulhánek ale takové tvrzení odmítá jako ničím nepodložené.

Audit uvádí, že Evropská komise může kvůli nepovedené digitalizaci začít Česku udělovat pokuty. Země by tak přišla o prostředky z Národního plánu obnovy, kam putují evropské peníze určené na obnovu ekonomik po covidové pandemii. Právě z něj se digitalizace stavebního řízení financuje.

Plán, který Česko předložilo Evropské komisi, počítá s několika milníky. Při jejich nesplnění může dostat sankce. Ta nejvyšší, v případě kolapsu celého stavebního zákona, by podle zmíněné analýzy mohla činit zhruba 13,7 miliardy korun. Pokuty za nesplnění jednotlivých dílčích cílů, které jsou pravděpodobnější, se pak pohybují v řádech desítek až vyšších stovek milionů korun.

Podle Kulhánka zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Evropská komise chtěla Česko pokutovat. „Národní plán obnovy je v tomto směru poměrně flexibilní a dosud nemáme na stole žádný postih, který by nás ohrožoval,“ konstatoval.

Další audit během jara

Dopad selhání na podnikatelské prostředí zatím ministerstvo nevyhodnocovalo. Podle Kulhánka tak může učinit teprve poté, co plně zavede takzvaný technologický bypass, tedy propojení starých a nových systémů.

Podle studie poradenské společnosti CEEC Research snížila nefunkční digitalizace tržby zhruba třetině českých stavebních firem.

Personální odpovědnost za nezdar digitalizace chce ministerstvo činit až poté, co vyhodnotí finální verzi zmíněného auditu. Ta by měla být k dispozici během týdnů. Následně by úřad měl na přelomu května a června obdržet ještě audit technické části.

Výběr článků

Načítám