Článek
Ministerstvo podle televize nežádá velkou studii vlivu hlubinné těžby na okolí dolu. "Ochrana životního prostředí včetně zdraví a života obyvatel je zajištěna," řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. Proti postupu ministerstva podle ČT protestuje ekologické hnutí Greenpeace.
V sousedním Horním Jiřetíně se obávají, jestli nebudou hrozit další sesuvy svahů nad povrchovým dolem. Radnice ještě zváží, zda se neodvolá k báňskému úřadu.
Do dolu ČSA přejdou horníci z dolu Centrum
Těžaři se hlubinnou těžbou chtějí dostat k zásobám uhlí, na které nedosáhnou velkorypadla z povrchového dolu, který se nemůže zvětšovat kvůli územním limitům těžby. Do dolu ČSA mají podle televize přejít horníci z hlubinného dolu Centrum, kteří by zhruba za dva roky kvůli útlumu těžby přišli o práci.
Důl ČSA mezi Mostem a Litvínovem se přibližuje územním limitům těžby. Loni na podzim na ně narazilo první rypadlo. Severní energetická už dříve uvedla, že chodby hlubinné těžby by vedly vodorovně ze dna povrchového dolu směrem na Horní Jiřetín. Ročně by vytěžila asi 400 000 tun uhlí. To je zhruba šestina toho, co nyní těží povrchově.
Severní energetická je od srpna jméno původní akciové společnosti Litvínovská uhelná. Přejmenováním dokončila proces oddělení od skupiny Czech Coal.