Článek
„Zejména v případě akumulačních jímek, neboli žump, je v tuto chvíli velmi složitá kontrola jejich vyvážení, což je řadě členských států vytýkáno ze strany Evropské komise,“ uvedla mluvčí resortu Veronika Krejčí.
Se zřízením registru počítá novela vodního zákona, která aktuálně prochází připomínkovým řízením. Vzniknout by měl od roku 2028. Majitelé jímek a domácích čistíren budou mít vedle registrace povinnost do systému vkládat také dokumenty o kontrole zařízení, případně vývozu jímky.
Povinnosti se mají týkat i jednotlivců, kteří mají čistírnu například jen pro potřeby vlastního domu. Právě domácnosti jsou aktuálně nejčastějšími provozovateli těchto zařízení. V některých případech je mohou vlastnit i obce nebo družstva.
Emise z dopravy a znečištěné řeky. Česko má stále ekologické potíže
Pokud majitelé povinnost nesplní, počítá návrh s pokutou až 50 tisíc korun pro fyzické osoby a 100 tisíc korun pro firmy či společenství vlastníků a bytová družstva.
Pokuty v řádech desítek tisíc budou moci úřady udělit také kvůli chybějícím dokumentům o kontrole či vývozu jímky. Vývoz žumpy musí lidé povinně doložit již nyní, nové bude nařízení nahrát doklad do zmíněného systému.
Vedle zavedení registru novela vyjasňuje i pravidla zřizování a využívání domácích čistíren či nároků na údržbu.
„Dnes neexistuje legislativa, která by upravovala domácí čistírny odpadních vod. To chceme změnit a dát povolování strukturu, protože mnohdy je nyní proces zbytečně byrokraticky složitý a nepřehledný,“ konstatovala Krejčí.
Zvýší se i poplatek pro firmy
Ministerstvo věří, že tak podpoří jejich budování v malých obcích, které je složité připojit na kanalizaci. Ministerstvo si slibuje, že díky nim dokáže zlepšit kvalitu vody v řekách. Ta je sice výrazně lepší než na počátku 90. let, Česku se však v poslední době nedaří znečištění dále snižovat.
Prostor pro další zlepšování přitom existuje. Podle zprávy o životním prostředí za rok 2023 patří mezi neznečištěné nebo mírně znečištěné jen pětina tuzemských toků. Naopak třetinu dokument hodnotí jako silně nebo velmi silně znečištěnou.
Jedním z důvodů je i to, že zhruba každý sedmý obyvatel Česka není připojený na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod.
Ministerstvo životního prostředí uvádí, že novela vodního zákona by mohla snížit množství škodlivých látek vypouštěných do povrchových vod až o 60 procent.
Přispět k tomu má nejen lepší kontrola domovních čističek a jímek, ale také další kroky. Například změna u poplatku za vypouštění fosforu do odpadních vod.
Jeho navýšení se dotkne hlavně firem. Stoupnout má ze současných 70 korun za vypuštěný kilogram na 150 korun. Sníží se také limity, do jejichž výše producenti nic platit nemusí. Ministerstvo tím chce motivovat podniky investovat do lepšího čištění odpadních vod.