Článek
Podle revidovaných dat ČSÚ v loňském roce ekonomika nepoklesla (o 0,3 %), ale pouze stagnovala a to se promítlo do srpnové predikce, jež letos počítá s nižším růstem HDP, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo.
„Za dobrou zprávu považuji fakt, že nezaměstnanost v České republice zůstane v rámci EU i nadále rekordně nízká a že reálné mzdy stoupnou výrazněji, než jsme předpokládali v dubnu, a to i díky poklesu inflace,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Ekonomiku letos táhne oživená spotřebitelská aktivita, domácnosti jsou ochotnější více utrácet. Naproti tomu letošní spotřeba vládních institucí podle MF i vlivem konsolidace veřejných financí zvolní.
Maloobchodní tržby v červnu zrychlily na 4,4 procenta
Reálné mzdy mají podle prognózy letos i v příštím roce růst přibližně čtyřprocentním tempem. To je dáno především zkrocením inflace, která zůstane v tolerančním cílovém pásmu České národní banky (ČNB). Letos má její celoroční průměr činit 2,4 procenta, zatímco v dubnu MF počítalo s vyšší mírou (2,7 %). Odhad na příští rok zůstává stejný (2,3 %).
Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka stojí za zhoršením odhadu letošního růst HDP skutečnost, že oživení ekonomiky v první polovině roku bylo slabší ve srovnání s původní predikcí.
„Ani výhled na druhou polovinu letošního roku bohužel nenaznačuje, že by mělo dojít k rychlejšímu hospodářskému oživení. Situace v tuzemském průmyslu zůstává s výjimkou automotive slabá a přes léto byla zveřejněna špatná čísla z německého průmyslu. Šance na rychlejší rozjezd tuzemského průmyslu ve zbytku roku tak klesají,“ řekl Novinkám s tím, že letošní růst HDP tak nakonec může být nižší než jedno procento.
V příštím roce ministerstvo očekává, že se celá ekonomika probudí k většímu růstu, protože počítá se silnější spotřebou i se státními a soukromými investicemi nebo s příznivým hospodářským vývojem v zahraničí.
Zdražující služby a slabá německá ekonomika
Zhoršení odhadu hospodářské aktivity mohou ohrozit obnovené problémy v dodavatelských řetězcích, například v souvislosti se situací na Středním východě. „Kromě negativního dopadu na ekonomický výkon by problémy na straně nabídky vytvářely dodatečné inflační tlaky,“ upozornilo ministerstvo.
V české ekonomice vidí jako největší potenciální problémy pokračující inflaci ve službách, která v červenci meziročně stoupla téměř o pět procent, a významné obchodní propojení s německou ekonomikou, která čelí strukturálním problémům a vykazuje slabý růst.
Na problém v Německu upozornil ve svém komentáři také hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Stále více se ukazuje, problémy Německa nejsou zdaleka jen cyklického rázu, ale už jde i o trable strukturální. A ty brzy můžeme mít i my. S nekonkurenčně vysokými cenami energií se model růstu založený primárně na exportu totiž může velmi rychle vyčerpat. A to platí nejenom pro Německo, ale především i pro nás,“ uvedl.
Svou letní makroekonomickou prognózu zveřejnila už začátkem srpna také ČNB. Ta pro letošní rok počítá s růstem HDP ve výši 1,2 procenta, v příštím roce pak 2,8 procenta. Míru inflace odhaduje centrální banka níže než ministerstvo – letos 2,2 procenta, příští rok dokonce rovná dvě procenta.