Článek
„V současné době se projednávají již čtyři novely zákona o sociálních službách, přičemž jedna je v Senátu, jeden návrh zákona je v připomínkovém řízení a dva zákony jsou po připomínkovém řízení, ale dosud nebyly vypořádány všechny připomínky. Ministerstvo dále avizuje, že připravuje ještě další velkou novelu zákona o sociálních službách,“ uvádí v dopise Petru Fialovi Národní rada osob se zdravotním postižením s tím, že se ve změti jednotlivých novel už pomalu nikdo nevyzná.
„Když ministerstvo vyprodukuje několik novel téhož zákona, není to normální příprava. To je chaotické předkládání něčeho, co kde koho zrovna napadne, a není to zařazeno do nějakého systému,“ řekl Novinkám předseda rady Václav Krása.
Příspěvek na péči bude místo úřadů práce vydávat sociální správa
„Rada má zčásti pravdu v tom, že některé novely technického rázu, například ta, která má převést výplatu příspěvku na péči z Úřadu práce na Českou správu sociálního zabezpečení, mohly být shrnuty v jedné novelizaci,“ okomentoval dopis Jiří Horecký z Asociace poskytovatelů sociálních služeb.
Stejně tak podle něj nebylo vhodné, že jedna z novel prošla jako poslanecký návrh, takže neprošla odbornými připomínkami. „Ale jinak se nejedná o nesystémové změny. Věděli jsme, že přijdou, byly v legislativním plánu, procházejí připomínkovým řízením,“ dodal.
Ministr pod palbou
Právě poslanecká novela byla přitom v poslední době pod velkou palbou kritiky. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v ní totiž pozměňovacím návrhem zvýšil příspěvek na péči ve druhém až čtvrtém stupni, ale nikoli v tom prvním základním, který zůstal na 880 korunách.
I na tohle poukazuje v otevřeném dopise rada osob se zdravotním postižením. „Vzhledem k tomu, že v tomto stupni koalice zamítla návrhy na navýšení částky, stávají se sociální služby pro příjemce dávky prakticky nedostupnými. První stupeň příspěvku je přiznáván většinou seniorům, kteří se dokážou po bytě pohybovat, udělají si drobné věci, ale potřebují zpravidla dovézt jídlo, provést větší úklid domácnosti a často také pomoci s velkou hygienou. Jen dovoz jednoho oběda, například ve městě Jičín, stojí bez ceny jídla 50 Kč,“ uvedla rada.
Jurečka argumentoval, že se musel pohybovat v rozpočtových mantinelech a že raději výrazněji zvýší příspěvek zdravotně postiženým, kteří si nemohou pomoci sami a potřebují celodenní péči.
Organizace poskytující nadregionální sociální služby, například tlumočení pro neslyšící, pak kritizovaly, že kvůli nové definici nadregionálních služeb přijdou o peníze na svoji činnost. „Není to tak. My do toho zákona pouze vkládáme to, že tato síť je definovaná, že se s ní počítá, že stát je za ni zodpovědný a má ji také financovat,“ odmítal výtky Jurečka.