Hlavní obsah

Ministerstvo chce zakázat vapování

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, která by od příštího roku znamenala konec vapování. Toto užívání ochucených elektronických cigaret je stále oblíbenější i mezi dětmi a mladistvými. Podle odborníků je to ale v rozporu s plánem omezovat počet kuřáků. Varují, že se většina vrátí k mnohem škodlivější variantě klasických cigaret nebo se přesune na černý trh.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

E-cigarety jsou podle expertů klíčovým nástrojem ve snaze snížit rizika spojená s kouřením. E-cigarety jsou totiž prokazatelně mnohem méně škodlivé než ty klasické.

„Tabákový kouř obsahuje tisíce chemikálií, z toho kolem stovky karcinogenních, další toxické. Z výparů elektronických cigaret, které neobsahují žádný tabák, jen tekutinu, vdechuje vapér jen jednotky procent těchto toxických látek v porovnání s kouřením. Zdravotní riziko je velmi malé,“ sdělila Novinkám vedoucí Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze profesorka Eva Králíková.

Největší podíl uživatelů elektronických cigaret je podle Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu největší ve věkové kategorii 15 až 24 let. Tvoří takřka třetinu, když ještě před dvěma lety to bylo 25 procent.

Zhruba 96 procent výrobků jsou s příchutěmi, většinou ovocnými. Ty jsou také podle výzkumu nejčastějším důvodem, proč mladí lidé e-cigarety užívají. Právě příchutě chce ale ministerstvo zakázat. Povolena má zůstat pouze tabáková. A ani tu nebude kvůli omezenému počtu povolených látek snadné vyrobit, poukazuje Lukáš Horák, ředitel Českého sdružení pro značkové výrobky.

Ministerstvo argumentuje, že jedná ve společenském zájmu a odkazuje se i na výzvy Světové zdravotnické organizace.

„Dochází k masivnímu nárůstu používání elektronických cigaret dětmi a mladými lidmi, přičemž v mnoha zemích překračuje míru používání u dospělých,“ sdělil Novinkám mluvčí úřadu Jan Řežábek.

Jde ale i o dlouhodobé hledisko. Nejnovější studie dokazují, že mladí lidé, kteří používají elektronické cigarety, mají téměř třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou později kouřit.

Návrat ke klasickým cigaretám?

Kritici tvrdí, že ministerstvo se neopírá o dostatečné analýzy dopadu na zdraví lidí. A  jedná prý v rozporu s Akčním plánem vlády v oblasti závislostí.

„U dospělých kuřáků, kteří přecházejí na alternativy v podobě e-cigaret, protože jsou méně zdravotně rizikové, může být zákaz e-cigaret kontraproduktivní. Může to v důsledku vést k opětovnému nárůstu míry kouření klasických cigaret,“ míní vedoucí Národní monitorovací střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová.

Klasické cigarety vedou v Česku až k 15 tisícům úmrtí ročně.

„Alternativa, která je méně riziková, musí být atraktivnější než klasické cigarety. Takto se rozhodla vláda, když schválila v roce 2023 mnou předložený Akční plán k závislostem,“ poukázal dosluhující Národní protidrogový koordinátor Jan Vobořil.

„Co se týče užívání mladistvými, je potřeba přestat s třicetiletou rezignací při vymáhání zákona, který zakazuje prodej mladším osmnácti let,“ dodal. Podle Vobořila by ministerstvo mělo zpřísnit tresty pro prodejce, kteří tento zákon porušují.

K popularizaci podle ministerstva přispívá i poutavý design výrobků, který zlehčuje riziko vzniku závislosti. „Z mého pohledu by i regulace obalů byla součástí řešení, ale ne takto selektivně. Jednotné obaly, které by omezily přitažlivost pro mladistvé, aniž by dospělí kuřáci přišli o možnost volby, by měly být u všech nikotinových produktů,“ podotkl Vobořil.

Podle něj by pomohlo i omezení prodeje na specializované prodejny a zákaz příchutí by se měl vztahovat jen na jednorázové e-cigarety.

Hrozba černého trhu

„Tím, že spotřebitelé oblíbený výrobek v legální distribuci již nenajdou, se rovněž zvyšuje jejich motivace k nákupům na nelegálním trhu. Jsou zde oprávněné obavy o to, že vyhláška nastartuje domácí výrobu tekutých náplní, která na rozdíl od certifikovaných výrobců znamená skutečné riziko pro zdraví uživatelů,“ řekl Novinkám mluvčí British American Tobacco Tomáš Tesař.

Nárůst podílu černého trhu a padělků se obává i ředitel sdružení pro značkové výrobky Horák.

„Prakticky celý trh s náplněmi do elektronických cigaret by se pak přesunul do černé zóny. Zde je možné očekávat další výpadek spotřební daně ve výši miliard korun a extrémní nárůst dovozů z Polska,“ varoval Horák.

Inspirací pro ministerstvo jsou pravděpodobně Estonsko, Nizozemsko, Slovinsko a Austrálie, kde již podobné omezení platí. Obdobnou vyhlášku zvažuje i vláda Velké Británie.

„Návrh vyhlášky je nyní v přípravě a finální znění se bude odvíjet od vyjádření všech relevantních připomínek. Nelze tedy předjímat konečnou podobu,“ uzavřel mluvčí resortu Řežábek.

Výběr článků

Načítám