Hlavní obsah

Minimální mzda má růst na 47 procent průměrné. Novela zákoníku práce jde do dalšího čtení

Minimální mzda by měla do roku 2029 vzrůst na 47 procent průměrné mzdy. V současné době dosahuje 41 procent. Současně by mělo v soukromých firmách dojít ke zrušení úrovní zaručené mzdy, které určují nejnižší možné příjmy v jednotlivých profesích.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Článek

Rozhodli o tom včera poslanci, když poslali do druhého čtení novelu zákoníku práce. „Předejdeme tímto návrhem roky trvajícím nedůstojným debatám. Byly tady roky, kdy se minimální mzda nezvyšovala, nebo se zvyšovala minimálně,“ odůvodnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zavedení automatického mechanismu, podle něhož má minimální mzda růst.

„Mechanismus je ale velmi pomalý,“ kritizoval to poslanec ANO Aleš Juchelka. Upozornil, že ve směrnici Evropské komise, která požaduje zvýšení minimální mzdy, je podle něj zakotveno 50 procent průměrné mzdy.

Premiér Fiala chce protlačit výpověď bez udání důvodu

Ekonomika

Odbory v návrhu kritizují především zrušení úrovní zaručených mezd v soukromém sektoru. V tom veřejném by se jejich počet snížil z osmi na čtyři. Podle odborářů to povede k tomu, že mzdy klesnou nebo porostou pomalu. „Nárůst minimální mzdy bude vyvíjet poměrně velký tlak na růst výdělků,“ odmítl to Jurečka.

Poslankyně Jana Pastuchová (ANO) zkritizovala to, že podle některých informací chtějí poslanci ODS předložit k novele pozměňovací návrh, který by zavedl možnost výpovědi bez uvedení důvodu. To podporuje i premiér Petr Fiala (ODS). Ministr Jurečka chystá další novelu zákoníku práce, do níž však odmítl výpověď bez důvodu zařadit.

Návrh opozice na vrácení novely k přepracování nakonec neprošel, návrh nyní projedná sociální výbor.

Příspěvek na péči bude místo úřadů práce vydávat sociální správa

Ekonomika

Výběr článků

Načítám