Hlavní obsah

Mimořádná valorizace penzí by mohla být nahrazena dávkou

Lidé s penzí by mohli při vysoké inflaci dostávat dočasně „příspěvek na náklady“, který by mohl nahradit mimořádné valorizace. Současně by se pak také mohl zpomalit běžný růst důchodů, přidávalo by se znovu o třetinu růstu reálných mezd místo o polovinu. Plyne to z materiálu, který mají Novinky k dispozici.

Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na snímku z 13. února 2023

Článek

„Na půdě vládní koalice jsme si prodiskutovali představu o valorizaci důchodů řádných i mimořádných,“ řekl k tomu ve středu po jednání kabinetu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

A doplnil: „Neříkám, že máme finální verzi. Čekáme, zda přijdou nějaké návrhy ze strany opozice. Představu, jak by to mělo vypadat, ale samozřejmě máme.“

Materiál, který mají Novinky k dispozici, v minulých dnech prodiskutoval právě s opozičním ANO a SPD.

Důchody se budou valorizovat podle inflace a věk odchodu do penze se nezmění, slibuje Jurečka

Domácí

Stojí v něm mimo jiné: „Valorizace v mimořádném termínu bude nahrazena výplatou mimořádného dočasného příspěvku na pokrytí zvýšených nákladů, trvalá kompenzace na růst cen bude realizována vždy jednou ročně valorizací v řádném termínu.“

Výplata příspěvku se pak předpokládá „při dosažení růstu cen 5 % od konce rozhodného období pro předchozí valorizaci“, která je každý rok v lednu.

„Výplata se předpokládá v období od července do prosince před realizací nejbližší valorizace,“ stojí v materiálu. V praxi by tedy na začátku dalšího roku měla následovat běžná valorizace.

„Příspěvek není součástí důchodu, nenavyšuje trvale důchod,“ stojí dále v materiálu.

Zpomalení růstu penzí a omezení předčasných důchodů, což je také v materiálu, navrhla už loni kvůli zadlužování státu Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Doporučovala, aby důchody v lednu rostly stejně jako do roku 2018 o třetinu růstu reálné mzdy místo poloviny. Podle informací se na tom koalice shodla.

NERV radila také zpřísnit podmínky předčasných důchodů, aby se jejich počet snížil na čtvrtinu.

Věková hranice pro nástup do penze se postupně zvyšuje. S ní se prodlužuje i doba, o kterou je možné jít na odpočinek dřív. Ve 30. letech se důchodový věk dostane na 65 let, předčasná penze by měla být možná o pět let dřív.

I to by se ale mělo změnit. „Doba, o kterou lze odejít do starobního důchodu před dosažením důchodového věku, bude omezena maximálně na 3 roky bez ohledu na důchodový věk pojištěnce,“ stojí však nyní v materiálu.

Chci důchodovou reformu v mašličkách, vyzval Juchelka. Po Velikonocích mu ji přinesu i s vejci, vzkázal Jurečka

Domácí

Výběr článků

Načítám