Článek
„Nezaplatíme, pokud tento problém nebude vyřešen, a navíc budeme vymáhat zpět peníze z předfinancování,” řekl novinářům jeden z unijních činitelů, podle něhož se mají české úřady s požadavky komise vyrovnat nejpozději do poloviny příštího roku.
Podle letošních závěrů auditu komise je ve střetu zájmů premiér Andrej Babiš (ANO).
Premiér při pondělní tiskové konferenci po jednání s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou obdržel otázku na toto téma. Babiš řekl, že otázce kvůli špatné akustice v sále nerozuměl. „Evropské peníze se v České republice rozdělují transparentně, nejsou tu žádné systémové chyby. Nemám pocit, že bychom měli nějaký systémový problém,” reagoval.
„Český plán obsahuje body, které vylučují střet zájmů a které posilují transparentnost,” konstatovala von der Leyenová. „Tyto body musí být splněny do poloviny roku 2022 před tím, než bude vyplacena ta první velká částka,” dodala.
Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády poznamenal, že Česko dostalo podobně jako ostatní členské země 109 milníků, které musí postupně plnit. „Jeden z nich se týká v obecné rovině střetu zájmů. Je třeba, aby bylo dosaženo toho, že nebude docházet při čerpání zdrojů k jakémukoli střetu zájmů,” řekl. Nejde podle něj o nic, co by čerpání dotací ohrozilo.
Podle státní tajemnice pro evropské záležitosti Mileny Hrdinkové se čerpání neváže na konkrétní osobu, jde o obecné nastavení požadavků.
Von der Leyenová je v Praze. Přivezla 180 miliard
České úřady podle komise budou muset v příštích měsících dodržet kritéria stanovená pro ochranu peněz EU před střetem zájmů. Unijní exekutiva v letos zveřejněném auditu dospěla k závěru, že úřady neřeší systémový problém se střetem zájmů premiéra Andreje Babiše.
Babiš podle auditorů stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Komise proto nehodlá firmám z této skupiny vyplácet dotace ze strukturálních fondů. Sám Babiš tvrdí, že střet zájmů nemá a že dodržuje české zákony.
Babiš: V Česku není systémový problém, evropské peníze se rozdělují transparentně
Fond pro oživení a odolnost obsahující přes 700 miliard eur (více než 18 bilionů korun) je od strukturálních fondů oddělen, unijní pravidla ale i v jeho případě stanovují, že členské státy musejí vyloučit korupci či střet zájmů při nakládání s veřejnými penězi.
Koncern Agrofert je uložen ve svěřenských fondech premiéra Andreje Babiše (ANO). I když firmy formálně nejsou jeho majetkem, stále je beneficientem fondu, což znamená, že veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi.