Článek
Spojené státy už prý nejsou bohatou zemí. „Když nejste bohatí, musíte si půjčovat. My si půjčujeme od Číňanů a dalších. Naše dluhy dosáhnou 16 biliónů dolarů,“ řekl boháč americké televizi Fox News. Na paškál si vzal i nezaměstnanost.
Oficiální údaj, že činí „pouhých“ 8,2 procenta, podle něj „není reálným číslem“. Realita je údajně dvojnásobná. Trump dokonce dodal, že někteří si myslí, že postihuje plnou pětinu Američanů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Zrovna teď se, po pravdě řečeno, zemi moc dobře nevede. Recese je tu možná jen hezkým slovem,“ zatloukl další hřebík do rakve amerických vyhlídek.
V kritice zamířené na prezidenta Obamu pak dodal: „Bude to ještě mnohem více (než 16 biliónů USD), než on skončí. A když máte dluh 21 nebo 22 biliónů, mluví se o snížení ratingu bez ohledu na to, jak dluh snižujete.“
Nezaměstnanost 50 procent?
Ještě pesimističtější je ale Robert Wiedemer, který si získal proslulost knihou Americká bublinová ekonomika z roku 2006, v níž popsal ekonomické zhroucení, jež postihlo USA o dva roky později. Nyní předpovídá, že USA čeká 50procentní nezaměstnanost, 90procentní pokles cen akcií a stoprocentní roční inflace.
Vládní přístupy ke zvládání krizových rizik, jež spočívají v rozsáhlých finančních injekcích do ekonomiky, jsou podle něj „lékem, který se změnil v jed“.
A v narážce na výrok bývalého šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho, že by rozhazoval peníze z vrtulníku, aby odvrátil finanční krizi, Wiedemer suše konstatoval: „Peníze z nebes jsou cestou do pekel.“
Vydavatel konzervativní mediální společnosti Newsmax Media Aaron DeHoog, jehož firma ekonomova varování zveřejnila, k tomu dodal: „Naší skutečnou starostí je, co bude, když se potvrdí třeba jen polovina z Wiedemerových předpovědí.“