Článek
Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 procenta, v červenci zůstaly beze změny. Analytici podle ankety agentury Reuters očekávali, že inflace v srpnu zpomalí na 8,1 procenta a že ceny ve srovnání s předchozím měsícem poprvé po dvou letech klesnou, a to o 0,1 procenta.
Míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, v srpnu vzrostla na 6,3 procenta z červencových 5,9 procenta.
Analytici čekali, že vystoupá na 6,1 procenta. Meziměsíčně pak jádrové ceny stouply o 0,6 procenta, mnohem více, než čekali analytici, což je známkou přetrvávající inflace.
Ceny energií v srpnu meziročně vzrostly o 23,8 procenta. Tempo jejich růstu tak zpomalilo z 32,9 procenta v červenci. Ceny potravin se zvýšily o 11,4 procenta, což byl jejich nejvyšší růst od května 1979.
Ifo: Německá ekonomika se příští rok propadne do recese
I když meziroční inflace už druhý měsíc za sebou zpomalila, ceny většiny důležitých položek se zvýšily.
To naznačuje, že inflace i nadále zůstává pro americké domácnosti problémem. Vysoká inflace také udržuje tlak na americkou centrální banku (Fed), jejímž cílem je udržovat cenovou stabilitu.
Údaje o inflaci jsou posledním důležitým ekonomickým údajem před zasedáním měnového výboru Fedu, které se uskuteční 20. a 21. září. Ekonomové nyní očekávají, že Fed zvýší základní úrok o 0,75 procentního bodu.
Inflace mimo jiné zvyšuje účty rodin za potraviny, nájmy a veřejné služby, což mnoha domácnostem způsobuje potíže a prohlubuje obavy z dalšího vývoje ekonomiky, přestože nezaměstnanost zůstává nízká a zaměstnanost roste.
I kdyby inflace už dosáhla maxima, ekonomové očekávají, že potrvá nejméně dva roky, než se opět přiblíží ročnímu cíli Fedu, který činí dvě procenta.