Článek
„V Trutnově se opatření dotkne asi osmi tisíc občanů,“ řekl tajemník úřadu Jan Seidel s tím, že výše poplatku 696 korun za osobu a rok se nezměnila.
Ostrava papírové složenky pro platby za odpad přestala posílat už v roce 2014. Už tehdy hlásila úsporu zhruba milion korun ročně. Podobně také nechodí lidem složenky ve Frýdku-Místku, Opavě nebo Bohumíně.
„Lidem chodí SMS, e-mail nebo obojí. U několika seniorů, zhruba do dvaceti případů, zůstalo zasílání složenky zachováno. Uspoří se řádově desítky tisíc ročně,“ přiblížila mluvčí Bohumína Jana Končítková.
PŘEHLEDNĚ: Jak se změní třídění odpadů
Preferují QR kódy
Poštovní složenky ubyly také v Ústí nad Labem. Rozesílá je jen jedno ze tří oddělení přestupkové agendy, neboť dosud nemá šablonu s QR kódy.
„Využíváme a podporujeme nové formy platby, zejména úhradu prostřednictvím QR kódů. Je komfortnější – údaje jsou při načtení QR kódu už předvyplněny – a pro poplatníka levnější. Jde o klasický bankovní převod, na rozdíl od platby prostřednictvím složenek, kde poplatek dosahuje i několika desetikorun. Roční úspora města je v řádu nižších jednotek milionů,“ uvedla Romana Macová, vedoucí kanceláře ústeckého primátora.
Že to jde i bez složenek, vědí v Náchodě. V tomto městě v Královéhradeckém kraji nikdy lidem složenky kvůli platbám za odpad nerozesílali.
„Dříve nám to obyvatelé vyčítali. Prý bez složenky nevědí, že mají poplatek uhradit. Služby ale stále více přecházejí do online prostoru. Část lidí sice raději přijde osobně a zaplatí na pokladně úřadu, ale většina platí převodem,“ poznamenala náchodská mluvčí Nina Adlof.
Radnice ale zvažuje, že začne rozesílat upozornění na splatnost e-mailem. Je to zavedená praxe i v jiných částech republiky.
Návrhy na zrušení složenek byly, ale proti stály obavy o naplnění rozpočtu.
Na složenkách už šetří také v Jihlavě. „Informační dopisy před splatností poplatku za odpady byly naposledy rozeslány roku 2023, nyní už chodí výlučně informační e-maily s QR kódem. E-mailem nebo SMS informujeme i u poplatku za psy,“ připomněl mluvčí Jihlavy Radovan Daněk s tím, že naposledy dosáhly roční náklady na rozeslání informačních dopisů částky 685,5 tisíce korun.
V Českých Budějovicích zůstávají papírové složenky zachovány, přesto magistrát snížil náklady. „Letos se totiž snížila dvojí splatnost poplatku za odpad. Složenky se proto rozesílají pouze jednou ročně. Úspora pro městskou kasu činí asi 850 tisíc korun,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Jitka Brůha Welzlová.
Najmuli brigádníky
V Liberci zatím i nadále složenky rozesílají. „Pro určitou skupinu občanů, například starších 65 let, je papírová poukázka stále tím správným informačním médiem,“ vysvětlila mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.
„Návrhy na zrušení složenek byly, ale proti stály obavy o naplnění rozpočtu. Stále jde o nejlacinější obyčejnou zásilku, jakési osobní připomenutí. Následné výzvy k úhradě po splatnosti, platební výměry, exekuční příkazy jsou násobně dražší. I občané platící převodem čekají na složenku jako impuls k zaplacení. I když s postupem digitalizace stále více občanů využívá liberecký Portál občana s elektronickým avízem o splatnosti,“ dodala Kodymová.
Papírové složenky se rozesílají i v Hradci Králové. Magistrát ale nevyužívá služeb České pošty. „Zatím se zrušení nezvažuje s ohledem na velké procento lidí, kteří poplatky uhradí až po obdržení složenky. Složenky město primárně doručuje prostřednictvím brigádníků s nákladem cca 310 tisíc korun, což je výrazně nižší částka než odeslání prostřednictvím České pošty,“ upozornila mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková.