Hlavní obsah

Martyrium s eDoklady na poště. „Musíte ještě něco odkliknout…“

4:11
4:11

Poslechněte si tento článek

Česká pošta má od Nového roku zákonnou povinnost přijímat eDoklady, tedy občanský průkaz v aplikaci telefonu. Praxe ale ukazuje, že ne všude ověření eDokladů spolehlivě funguje, v lepším případě „jen“ zdržuje, jak se přesvědčili redaktoři Novinek při lednových návštěvách.

Foto: Blanka Freiwilligová, Právo

Pobočka pošty v Janově nad Nisou

Článek

Na poště v ulici Moravská v Praze bylo ve středu 8. ledna kolem půl desáté ráno dost plno, na volné přepážky čekaly skoro tři desítky postávajících a posedávajících lidí různého věku.

Přebrat doporučenou zásilku po prokázání totožnosti prostřednictvím eDokladů ale nebylo pro spoluautora tohoto článku jen tak. Pracovnice na přepážce musela zavolat pro radu kolegyni a trvalo to několik minut, než společně v počítači vytvořily QR kód, který pak vytištěný na papíře podaly k identifikaci aplikací.

Na jiných úřadech či poštách mívají QR kód už připravený a nalepený na skle přepážky, ale tady tomu tak nebylo. „Není vylepený, protože máme každá jiný,“ zdůvodnila to jedna z pracovnic.

Občanku v mobilu začaly přijímat pošty a banky, půjde s ní i volit

Ekonomika

I když jde eDoklady celkem snadno ověřit aplikací v druhém chytrém telefonu, pošta a úřady využívají řešení s aplikací v počítači. Důvod je i ten, aby nemusely pořizovat pracovníkům novou techniku. Klient načte QR kód a následně odklikne souhlas s poskytnutím dat.

Vlastní eDoklady je vhodné připravit si ještě při čekání na odbavení. Bylo potřeba mít v mobilu zapnutá data kvůli potvrzení, že jsou doklady platné, a pak bylo nutné zapnout přenosovou technologii bluetooth a povolit přístup ke kameře mobilu.

Vzápětí ale nastal problém, protože aplikaci se předložený QR kód nepovedlo načíst ani po minutě zaměřování.

„Musíte ještě něco odkliknout,“ radila úřednice, ale konkrétnější nebyla. Víc toho už pracovnice neporadily, ostatně ani neměly pravdu. Digitální informační agentura říká, že načtení QR kódu má proběhnout automaticky a vzápětí vyskočí okno pro potvrzení souhlasu.

Nic z toho se nestalo, a tak redaktor raději vytáhl plastovou občanku, aby nezdržoval.

V Brně volí nového senátora. Dorazil i Fiala a vyzkoušel eDoklady

Volby do Senátu
Foto: Jan Handrejch, Novinky

Nová aplikace pro mobilní telefony (na snímku varianta pro modely iPhone), pomocí které se mohou její držitelé prokazovat občanským průkazem.

Údaje přepisují ručně

Se stejným problémem se setkala o týden později i zpravodajka Novinek na malé poštovní pobočce v podhorské obci Janov nad Nisou v Libereckém kraji. Naskenovat QR kód pro ověření totožnosti tam zkoušeli několikrát. Ani jednou však aplikace nereagovala, nenabídla potvrzení, ani jinak nedala najevo, že je aktivní.

Kód tam mají vylepený na přepážce, ale v obci ho dosud nikdo nevyužil.

„Vůbec jsem nevěděla, že něco takového je možné, ani jak to funguje. Stále si nosím občanku a nevím, jestli bych to vůbec uměla ovládat,“ divila se paní Jana, která si přišla na poštu pro psaní.

Anketa

Používáte aplikaci eDoklady?
Mám ji nainstalovanou a už jsem ji i využil/a
12,9 %
Mám ji v mobilu, ale zatím jsem ji nepoužil/a
32,1 %
O možnosti využívat eDoklady jsem dosud nevěděl/a
1,2 %
Časem eDoklady vyzkouším
5,3 %
Zůstanu radši u plastové kartičky
48,5 %
Celkem hlasovalo 7303 čtenářů.

To na poště v Blansku, kam přišel redaktor Novinek minulý týden ve čtvrtek, proběhlo ověření prostřednictvím aplikace eDoklady hladce. Drobné zpoždění způsobilo jen to, že se tamní pracovnice teprve učí s aplikací pracovat. Digitálním průkazem se podle ní prokazuje zhruba každý dvacátý klient, hlavně lidé mladší a střední generace.

Podle mluvčího digitální agentury Jakuba Palaty Česká pošta žádný problém s fungováním eDokladů dosud nehlásila.

Jak si zřídit eDoklady

Pro zřízení eDokladů budete potřebovat chytrý telefon s podporou Bluetooth a fotoaparátu.

Připojení na internet je potřeba při registraci, aktualizaci údajů a prokazování ověřovateli na přepážce.

Aplikaci eDoklady si stáhnete do mobilu z obchodů Google Play nebo App Store. Zabezpečíte ji nejméně čtyřmístným PIN kódem, případně si můžete nastavit ověření pomocí obličeje či otisku prstu.

Při registraci potřebujete nějakou formu digitální identity. Mnoho lidí má již zřízenou bankovní identitu, kterou se přihlašuje mobilní aplikací do internetového bankovnictví. Se zřízením digitální identity případně pomůže úředník na okénku Czech Point na poště.

Někteří úředníci si ale Novinkám posteskli, že jim eDoklady přidělávají práci, protože se údaje nepropíšou do jejich systémů. Musí je z počítače opsat tužkou na papír a poté v jiném okně zapsat. Podle webu Dotekomanie.cz je tento problém i na poště.

Palata řekl, že agentura sice pro přepis poskytuje technologii, ale na její zavádění nedohlíží.

Prokazování mobilem tak pracovníkům spíš přidělává vrásky na čele. „A plastovou kartičku byste neměl?“ prosila dalšího redaktora Novinek recepční na ministerstvu zemědělství.

EU chystá digitální doklady. S těmi českými nebudou kompatibilní

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám