Hlavní obsah

Mařiče energií v Česku skončí

2:52
2:52

Poslechněte si tento článek

Obrovské fény, které se spustí při přebytku elektřiny v síti a přemění ji bez užitku na teplo, v Česku skončí. Sněmovna totiž ve třetím čtení odsouhlasila novelu energetického zákona zvanou Lex plyn, obsahující pozměňovací návrh ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN), který provoz těchto zařízení zakazuje.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Novela, jež má za hlavní cíl usnadnění výstavby nových plynových elektráren, přináší úpravu podobnou té v Německu, kde není možné využívat mařiče pro podpůrné služby přenosové sítě.

„Není přijatelné, aby někdo záměrně plýtval energií, a natož z toho ještě profitoval. Naším návrhem jasně říkáme, že tudy cesta nevede,“ uvedl Vlček.

Podle Davida Hluštíka z tiskového oddělení ministerstva je provozování zařízení, která maří energii a nevyužívají ji ať už pro ukládání nebo pro transformaci na jinou formu energie, nehospodárné a neudržitelné.

Omezení by se podle jeho slov mělo týkat pouze technologií, které energii žádným způsobem dále nevyužívají. „Necílíme na ty, které energii využívají, případně ji přeměňují na jiný druh energie, která je dále využita,“ uvedl mluvčí.

V současnosti jsou podle něj v Česku v provozu mařiče o výkonu jednotek megawatt. Investoři ale do konce loňského roku požádali o připojení mařičů s celkovým výkonem přibližně 1000 megawatt, což odpovídá instalované kapacitě jednoho bloku jaderné elektrárny v Temelíně. Byla to reakce na rostoucí počet hodin se zápornými cenami elektřiny, které vznikají při nadměrné výrobě z obnovitelných zdrojů.

Urychlení stavby elektráren

Paroplynové elektrárny by měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném nadcházejícím útlumu uhlí. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) se Česko díky tomu vyhne závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí. Novela by měla zkrátit povolovací procesy až o pět let. Pro její schválení hlasovalo 170 přítomných poslanců ze všech poslaneckých klubů.

Poslanci rovněž odsouhlasili zúžení okruhu solárních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 až 2010, které budou podléhat individuálním kontrolám výnosnosti. Nově se mají kontroly týkat jen zdrojů s výkonem nad 145 kilowatt, nikoli už od 30 kilowatt. Individuální kontroly výnosnosti uvedených solárních elektráren jsou jedním z nástrojů, kterými chce vláda letos ušetřit peníze z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám