Článek
V žebříčku nejrizikovějších českých hor obsadily první příčku Krkonoše. Během loňských jarních prázdnin tamní horská služba zaznamenala přes 700 zranění. Nejvíce se jich stalo v Peci pod Sněžkou a ve Špindlerově Mlýně.
„Velká střediska, jako jsou Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Rokytnice nebo Harrachov, patří k nejvytíženějším v zemi,“ uvedl mluvčí horské služby Marek Fryš.
Při ošetření v Evropě lze uplatnit i české zdravotní pojištění
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/nO1SBfAluiBtfltSbCJfifF/74b1/cestovni-pojisteni-zdravotni-pojisteni-cesty-uraz.jpeg?fl=cro,0,80,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Druhé nejrizikovější byly s 251 zraněními Jeseníky, kde byl ale počet úrazů rovnoměrně rozložený mezi jednotlivá střediska. Třetí místo obsadily Krušné Hory, kde horská služba zaznamenala nejvíce úrazů na Božím Daru.
Počet zranění na sjezdovkách ovlivňuje mimo jiné denní doba. Horská služba eviduje dvě hlavní vlny. „Vážnější úrazy řešíme ráno. Stávají se na upravených sjezdovkách s tvrdým povrchem, kde je lyžování rychlejší. Při pádu pak bývají následky horší,“ řekl Fryš.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/kObgaqJNMnB0llrvDCV0js5/8c7b/horska-sluzba-horrska-sluzba-ceske-republiky-urazy.jpeg?fl=cro,0,0,1611,946%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Mapa úrazů na horách během loňských jarních prázdnin
Druhá vlna přichází po obědě, nejčastěji mezi druhou a čtvrtou hodinou. „To už hraje roli únava. Lidé nejsou ve stejné fyzické kondici jako na začátku dne a mnohdy si to neuvědomí,“ dodal Fryš.
U lyžařů podle něj dominují zranění dolních končetin, zatímco snowboardisté se častěji potýkají s poraněními horní části těla, zejména klíčních kostí, ramen, rukou a loktů.
Své statistiky si samozřejmě vedou i pojišťovny, u kterých si lze následky úrazu a dodatečné náklady na léčbu pojistit. „U dospělých jsou nejčastější těžká podvrtnutí většího kloubu nohy, pohmoždění měkkých tkání a chirurgicky ošetřené rány,“ řekl Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.
U dětí jsou podle něj na prvním místě zmíněná chirurgická ošetření, na druhém částečná nalomení kosti nebo trhliny na dlouhých či lebečních kostech a pohmoždění měkkých tkání.
Úrazy přitom nehrozí jen na sjezdovkách, ale třeba i při sáňkování. „Jednou to skončilo nárazem do svodidel. Maminka byla potlučená, ale dítě utrpělo zlomeninu nohy, otřes mozku a vážné poranění obličeje,“ popsal Fryš.
Z rizikového životního pojištění lze při vážném úrazu či nemoci čerpat i rentu
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m3_A/nb4N2OmYQBbkNYfPBgF5hW/d35e/uraz-zivotni-pojisteni-pojisteni-pojistovny.jpeg?fl=cro,0,122,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)