Hlavní obsah

Manipulace s trhy? Trump vyzval k nákupu akcií a pak pozastavil cla. Wall Street zachvátila euforie

6:26
6:26

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

„Teď je skvělý čas nakoupit!!! DJT,“ napsal Trump na své síti Truth Social necelé čtyři hodiny předtím, než oznámil, že účinnost většiny cel pozastavuje na 90 dní. Jeho účet sleduje přibližně 9,4 milionu lidí. Ten, kdo mu uvěřil a skutečně se okamžitě vydal se svými penězi na burzu, tak ještě v ten den mohl vydělat slušný balík. Podle mnohých se jednalo o jasnou manipulaci trhy.

Foto: Nathan Howard, Reuters

Americký prezident Donald Trump v Oválné pracovně

Článek

Americké akciové trhy po zprávě o pozastavení cel zažily jeden z nejlepších dnů v historii. Index S&P 500 posílil o 9,52 procenta, což byl největší jednodenní růst od roku 2008. Technologický index Nasdaq si vedl ještě lépe a připsal si druhý nejlepší den v historii a nejlepší od roku 2001, když posílil o 12,16 procenta.

Dařilo se zejména technologickým gigantům, například akcie Tesly vzrostly o bezmála 23 procent. Žně ale měly i další: Nvidia (+18,7 %), Apple (+15,3 %) či Meta (+14,8 %).

Zkratkou DJT ve svém příspěvku Trump navíc přímo odkazoval na svou vlastní společnost Trump Media & Technology Group, jež se na Wall Street obchoduje právě pod tickerem DJT. Akcie firmy nakonec vzrostly o 21,7 procenta. Díky tomu majetek Trumpa nabobtnal o deset procent neboli o 414 milionů dolarů na 4,5 miliardy dolarů (bezmála 103 miliard Kč), vyplývá z pravidelně aktualizovaného žebříčku nejbohatších na Forbesu. Tímto nárůstem de facto smazal předchozí ztráty, které evidoval od zavedení a dalšího navyšování cel.

„Žijeme v opravdu neuvěřitelné době. Nejenže americký prezident prodává vlastní memecoiny (jejich cena od maxim propadla o 90 %), nyní také začal manipulovat americké akciové trhy. Jinak, než jako jednu z největších tržních manipulací historie, jeho včerejší (středeční) kroky nazvat nemůžeme,“ řekl Novinkám analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

Stejného názoru jsou i mnozí další. „Prezident Spojených států se doslova zapojuje do největšího schématu manipulace s trhem na světě,“ napsali například na svém účtu X s odkazem na inkriminovaný Trumpův příspěvek demokraté z Výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů.

Na datech je navíc vidět, že jeho slova investoři skutečně vyslyšeli, protože v čas zveřejnění (15:37 SELČ) jeho zprávy na Truth Social je například patrný obrovský růst objemu obchodů na ETF na americké akciové indexy, podotkl Lajsek.

„Samotné načasování je velmi zajímavé, jelikož bylo pár minut po otevření amerických burz. Trump své klíčové rozhodnutí mnohdy časoval až na dobu po uzavření trhů. Jeho cílem tak bylo jednoznačně podpořit trhy. A to se mu rozhodně povedlo. Lehce po 19:00 totiž oznámil pozastavení recipročních cel (Trump označuje cla jako reciproční vzhledem k obchodnímu deficitu USA vůči ostatním zemím, jeho výpočty ale nesedí, a tak pojem reciproční naprosto nenaplňuje definici - pozn. red.). Americké akciové trhy pak ovládla naprostá euforie a ty tak zažily jeden z nejlepších dnů v historii,“ dodal analytik.

Bílý dům podezření, že Trump nevhodně manipuloval s trhy, ve středu odmítl. „Je odpovědností prezidenta Spojených států ujistit trhy a Američany o jejich ekonomické bezpečnosti tváří v tvář neustálému šíření strachu v médiích,“ sdělil mluvčí Bílého domu Kush Desai serveru Washington Post. Ten zároveň připomněl, že to není poprvé, co Trump vybídl lidi k nákupu akcií. Učinil tak už během svého prvního funkčního období uprostřed propadu trhu v roce 2018, když novinářům řekl, že je „obrovská příležitost k nákupu“.

Manipulace se těžko dokáže

Případy potenciální manipulace s trhem jsou obvykle nejprve vyšetřovány burzami (Nasdaq, Newyorská burza cenných papírů), jejichž vyšetřovatelé hledají obchodní anomálie a neobvyklé vzorce jednotlivých obchodníků, řekl listu Washington Post James Angel, profesor financí na Georgetownské univerzitě. Pokud najdou důkazy o neobvyklé aktivitě, nahlásí je Komisi pro cenné papíry (SEC). Ta určí, zda existuje dostatek důkazů pro vytvoření případu, dodal.

V tomto případě však není jasné, proti komu by SEC postavila argument, protože nikdo neví, kdo mohl mít prospěch z Trumpova příspěvku. Úředníci a velcí akcionáři společností jsou povinni zveřejňovat své obchody, ale soukromé osoby, které mohly mít prospěch z Trumpova příspěvku, obecně nejsou povinny tyto informace zveřejňovat, upozornil Washington Post.

„Naše zákony o cenných papírech zakazují jakýkoliv druh podvodu nebo manipulace, ale často je těžké manipulaci dokázat. Pochybuji, že by regulátoři šli po někom, kdo říká, že je dobrý čas na nákup,“ uzavřel Angel.

Podoba případného trestu závisí na povaze a závažnosti provinění. SEC může například udělit tučnou pokutu. Třeba v případě Elona Muska v roce 2018 musel on i jeho společnost Tesla zaplatit po 20 milionech dolarů za zavádějící tweet o možném stažení akcií z burzy.

Dalším možným trestem je zákaz působení v řídicích funkcích veřejně obchodovaných společností nebo působení na finančních trzích, a to i doživotní.

Pokud je manipulace skutečně závažná, tak SEC může případ předat federálním žalobcům. V trestním řízení pak dotyčnému hrozí vězení. U nejzávažnějších forem manipulace může být uložen trest odnětí svobody až na 20 let.

Výběr článků

Načítám