Článek
Index nejistoty Národní federace nezávislého podnikání (NFIB) se v únoru vyšplhal na druhou nejvyšší hodnotu zaznamenanou od roku 1973, uvedl server CNN s odkazem na úterní průzkum tohoto sdružení. Podíl respondentů, kteří se domnívají, že je vhodná doba na expanzi, klesl nejhlouběji od dubna 2020, kdy se světem začala šířit pandemie covidu-19.
„Nejistota je vysoká a nadále stoupá, a to z mnoha důvodů. Důvěra, že ekonomika bude i nadále růst, se vytrácí,“ zhodnotil výsledky únorového průzkumu Bill Dunkelberg, hlavní ekonom NFIB.
Trumpova agresivní obchodní politika založená na uvalování dovozních cel vyvolala obavy z opětovného zvýšení inflace. Navíc sílí obavy z toho, že ekonomika letos spadne do recese, kterou sám Trump v neděli nevyloučil.
Tyto obavy ilustruje i situace na finančních trzích. Hlavní akciový index S&P 500 klesl od začátku roku už o pět procent, technologický Nasdaq 100 o více než 7,5 procenta a index Russell 2000, který sleduje právě firmy s malou tržní kapitalizací, odepsal už dokonce přes devět procent.
Bílý dům často poukazoval na údaje NFIB jako na ukazatel ekonomické síly, přičemž listopadový průzkum po Trumpově zvolení ukázal, že optimismus malých podniků vzrostl nejvíce ze všech měsíců v historii. Poté ale došlo k otočce.
Ve Spojených státech je podle dat nezávislé agentury Small Business Administration více než 33 milionů malých podniků. Společně zaměstnávají téměř polovinu všech pracovníků v soukromém sektoru. Hrozící globální obchodní válka, zvýšení cen a známky zadrhávající se ekonomiky jsou pro ně špatnou zprávou.
Malé podniky se obávají hlavně vyšších nákladů. Ty mohou plynout jednak z toho, že úrokové sazby zůstanou kvůli hrozbě vysoké inflace na vyšší úrovni, což zdraží úvěry a půjčky, a jednak z výdajů na mzdy. V únorovém průzkumu NFIB stoupl podíl respondentů, kteří považují mzdové náklady za svůj největší problém, a byl jen jeden bod pod nejvyšší hodnotou dosaženou v prosinci 2021.