Článek
Pokud se však tržby očistí o vliv počtu pracovních dní, jedná se meziročně o tříprocentní propad tržeb, meziměsíčně pak o pokles ve výši 1,5 procenta.
Jak připomněl analytik Václav Franče z Raiffeisenbank, klesaly zejména prodeje potravin, meziročně o 1,8 procenta, a to dokonce bez očištění. „Slabá spotřebitelská poptávka přetrvává,“ doplnil analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.
Jedni z mála, kteří zaznamenávají výrazný růst, jsou internetoví prodejci. Jejich tržby meziročně vzrostly o 19,5 procenta.
Za pozvolným poklesem maloobchodních tržeb v tomto roce stojí podle Nováka vesměs stále stejné důvody – vyšší růst spotřebitelských cen, nepříznivá situace na pracovním trhu a přetrvávající obavy domácností z budoucnosti spojené s vyšším sklonem k úsporám.
Vše navíc podtrhuje statistika průměrných mezd, když se v úterý potvrdilo, že se reálné příjmy většiny domácností dále snižují. [celá zpráva]
„S poklesem maloobchodních tržeb je tak nutno počítat i v dalších měsících,“ nastínil nepříznivý vývoj Novák. Podle analytika Jiřího Šimka ze společnosti Citfin si část domácností po reálním poklesu mezd vyšší výdaje dovolit nemůže a další část raději šetří z obav před dalším vývojem.