Článek
Mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková ČRo potvrdila, že společnosti AGPI se týká jediné vyšetřování, které v roce 2016 v České republice uzavřel Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).
SZIF zahájil své správní řízení o vrácení dotace už v roce 2015, tedy ještě před loňským doporučením OLAF, aby byly už vyplacené peníze vymáhány zpět. Mluvčí OLAF Silvana Enculescu uvedla, že uzavřené vyšetřování se týkalo "výrobny vajec v jižních Čechách". Že bude chtít dotaci vrátit, potvrdil také Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EAFRD), z jehož rozpočtu většina podpory pocházela, menší část dotace poskytlo přes SZIF ministerstvo zemědělství.
Formální převod podílu
Evropské i české úřady jsou přesvědčeny, že AGPI, a.s., v roce 2011 jen formálně převedla dvaapadesátiprocentní podíl ve své dceřiné společnosti AGPI Vajax, s.r.o., na Jiřího Leskovce a Petra Lacinu.
Oběma bylo v té době méně než 40 let a AGPI Vajax od roku 1998 nevyvíjela žádnou činnost. Díky tomu splnila dvě z podmínek pro vyplacení dotace určené pro mladé a začínající zemědělce.
Obě firmy přitom nadále sídlí na stejné adrese v hlavním areálu AGPI ve Vrcovicích a mateřská AGPI uvádí na svých webových stránkách výrobnu vajec jako součást svého portfolia zemědělských podniků, uvedl rozhlas.
Nic vracet nebudeme, věří AGPI
Podle místopředsedy představenstva AGPI Jana Čecha společnost v ničem nepochybila a dotaci získala oprávněně. Připomněl však, že Evropská unie v minulosti už jednou žádala vrácení peněz na tento projekt. „My jsme se ale odvolali a toto rozhodnutí bylo zrušeno. Domnívám se, že teď to bude podobná situace,” řekl Čech.
Dodal, že OLAF se opírá o stejné argumenty, které už v minulosti orgány EU projektu vytýkaly. „Proto si myslím, že to naše odvolání dopadne stejně a žádné peníze nebudeme muset vracet,” řekl Čech. Připomněl, že celý projekt několikrát kontroloval SZIF, který žádné pochybení nezjistil.