Článek
Ahold působí také na českém trhu, Delhaize z něj už před lety odešel, když v roce 2007 prodal téměř stovku prodejen Delvita.
„Tato jednání mohou, ale také nemusejí vést k budoucí transakci. Firma bude nové skutečnosti zásadního významu, pokud se takové objeví, sdělovat v souladu s regulačními požadavky,“ stojí v krátkém sdělení, které má u obou firem totožný obsah.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Ahold i Delhaize mají podobné aktivity – jejich kořeny jsou v Beneluxu, působí ve střední a východní Evropě a velkou část tržeb vytvářejí ve Spojených státech. Delhaize provozuje v USA obchody Food Lion (ty podle agentury Bloomberg čelí silné konkurenci místního Wal Martu) a Hannaford, Ahold pak obchody Stop a Giant.
Z Delvity se stala Billa
Akcie obou firem už v pondělí po prvních spekulacích o spojení prudce posílily – Delhaize až o 19 procent a Aholdu o deset procent. Tržní hodnota Aholdu je zhruba dvojnásobná ve srovnání s hodnotou Delhaize.
Společnost Delhaize působí kromě Belgie a USA také v Lucembursku, Řecku, Rumunsku, Srbsku a Indonésii. Celkem má 3410 obchodů. V minulosti působila firma i na českém trhu, kde provozovala 97 supermarketů Delvita. V roce 2007 je ale za zhruba 100 miliónů eur prodala německé maloobchodní skupině REWE Group a staly se z nich obchody Billa.
Ahold od roku 1991 působí i v České republice, kde provozuje obchody Albert. Loni koupil navíc 49 supermarketů a hypermarketů Interspar, které postupně přeměnil na Alberty. [celá zpráva]