Článek
Opatrnost při investování v Evropě je na místě, protože třeba masivní německé výdaje na obranu a infrastrukturu nebudou okamžité a projeví se až v řádu několika let. Někteří investoři ale hrají delší hru, uvedla agentura Reuters.
„Zdá se, že obchody MEGA (Make Europe Great Again) nyní rychle nahrazují obchody MAGA (Make America Great Again), které ztratily svou přitažlivost,“ řekl Mark Dowding z RBC BlueBay, investiční divize Royal Bank of Canada.
Akcie evropského leteckého a obranného průmyslu letos vzrostly už o 33 procent, čímž za sebou suverénně nechávají své americké protějšky. Symbolem obřího růstu pak je německý výrobce tanků Rheinmetall, jehož akcie vylétly od začátku roku o více než 115 procent. Firma se obchoduje za 44násobek očekávaných zisků, což ukazuje ochotu investorů nakupovat, i když z technického hlediska se akcie zdá být příliš drahá.
Manažer fondu Vontobel Markus Hansen se však domnívá, že investoři by se měli zaměřit i na oblasti se skutečnou a naléhavou poptávkou, jako je obnova vyčerpaných zásob munice a vybavení související s pěchotou. Těžit by z toho mohly firmy v oblasti obranných dodavatelských řetězců nebo Eutelsat, francouzský satelitní operátor. Jeho akcie tento měsíc vzrostly už o 260 procent, a to zejména díky spekulacím, že by Eutelsat mohl na Ukrajině nahradit Starlink Elona Muska.
Nejen zbrojovky, ale i banky
„Obrana je kromě zbraní také o logistice, datech a komunikaci a personálu. Jedná se o komplexní hodnotový řetězec, ve kterém důležitou roli hrají dodavatelé,“ řekl Reuters portfolio manažer společnosti Evli Tomas Hildebrandt a konkrétně zmínil výrobce nákladních automobilů Scania, který je divizí společnosti Traton, Atlas Copco vyrábějícího stroje pro infrastrukturní a průmyslové projekty a stavební společnosti obecně.
Populární mezi investory jsou také akcie bank - evropský bankovní sektor je od začátku roku v plusu 26 procent. Důvodem je fiskální podpora zlepšující ekonomický výhled. Německo, největší evropská ekonomika, by mohla po dvou letech poklesu v příštích letech vykázat růst zhruba o 1,4 procenta. Investoři navíc očekávají, že evropští regulátoři zmírní pravidla pro banky.
Pro jiné pak jsou zajímavé specifické trhy, a to ve Španělsku a Itálii, kterým se letos vede lépe než větším burzám v Německu a ve Franci. Stojí za tím skutečnost, že jihoevropské akcie jsou méně vystavené americkým clům než ty v Německu nebo ve Francii a mají velkou expozici vůči populárním bankám.
Živo je i na dluhopisech. Do hry totiž vstupují nové unijní či německé dluhopisy s ratingem AAA, který podporuje status rezervní měny eura. EU chce půjčit až 150 miliard eur členským státům, aby jim pomohla zvýšit výdaje na obranu. Dluhopisy podporující program zvaný SAFE posílí dluh EU ve výši zhruba 650 miliard eur (16,2 bilionu Kč). To znamená, že by se blok mohl stát dlouhodobým dlužníkem, v což investoři dlouho doufali, dodal Reuters.