Článek
Zástupcům Mlékařského a hospodářského družstva Jih, které je největším dodavatelem Madety, se tak prudké snížení výkupních cen mléka nelíbí. Jeho pondělní jednání s vedením českobudějovické mlékárny zkrachovala právě na rozdílných představách o výši výkupních cen.
Ceny všude klesají
„Pochopitelně že na to nejsme ochotni přistoupit. Hledáme ale cestu, jak z toho ven, jak situaci řešit. Podali jsme určitý protinávrh, který chceme s našimi odběrateli projednat,“ řekl po jednání s vedením Madety místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeněk Houška.
Podle něj nebylo od šéfa Madety Milana Teplého seriózní, že ještě před jejich projednáním s dodavateli zveřejnil své cenové návrhy v tisku. Jihočeskou mlékárnu vede ke snížení ceny především klesající světová poptávka po mléčných výrobcích. „Snižují se ceny eidamu, másla nebo sušeného mléka. Madeta v současné době na všem, co vyváží, prodělává, nyní s dvacetiprocentní ztrátou na litru mléka,“ řekla ČTK Barbora Daňková z oddělení komunikace mlékárny.
Zemědělci o tom podle vedení firmy dobře vědí. Madeta v současnosti podle Daňkové platí za mléko stále více než odběratelé v Německu. Za litr tam mlékárny dávají od 28 do 32 eurocentů, tedy něco kolem 7,50 koruny.
Zemědělci ustoupit nechtějí
Zemědělci zase argumentují tím, že již v cenách nemají kam ustoupit. Proti letošnímu lednu podle Miroslava Jirovského, šéfa Zemědělského svazu ČR, cena mléka spadla o téměř dvě koruny. V celkové roční produkci mléka by to podle něj znamenalo propad v příjmech zhruba pět miliard.
To vše se děje v podmínkách, kdy dramaticky vzrostly ceny pohonných hmot, energií a další výrobní náklady.
Prudký pokles cen za mléko by podle zemědělců znamenal další útlum chovu skotu, a tím i snížení rozměru českého zemědělství. Chov skotu je nejnáročnějším živočišným odvětvím a jeho případná obnova by si vyžádala několik let.
Tržby za mléko mají vedle tržeb za obilí pro financování řady zemědělských podniků zásadní význam, ovlivňují jejich cash-flow.
Na větší vývoz mléka do Německa však nyní – na rozdíl od dřívějška – čeští chovatelé příliš spoléhat nemohou. Jednak i tam ceny mléka klesají, jednak jsou k dodávkám Madetě smluvně vázáni. Smlouvu na mléko má například družstvo Jih uzavřenu až do března příštího roku. Každý měsíc se domlouvají pouze ceny.
Podle ankety ČTK o tom uvažují a jednají mimo jiné mlékárny Kunín, Klatovy či mlékárny v Pardubické kraji, například mlékárna v Chocni. Naproti tomu dvojka na trhu, olomoucká Olma, zatím výkupní ceny snižovat nehodlá.