Článek
Dovoz motorové nafty z USA je výsledkem snahy státního podniku diverzifikovat zdroje nafty, což by mělo přispět k posílení nezávislosti Česka na ruských surovinách.
„Pro Českou republiku je klíčové zajistit dostatečné množství kvalitních pohonných hmot, abychom nemuseli znovu čelit podobné situaci jako loni na jaře, kdy ceny zejména motorové nafty neúměrně vzrostly. Díky novým kontraktům budeme připraveni na výkyvy, které s sebou může přinést Putinova válka na Ukrajině,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
O kontraktu na louisianskou naftu jednali zástupci Čepra s komoditním obchodníkem z Polska několik měsíců. „Naší snahou je získat co nejvíce dodavatelů pohonných hmot pro český trh. Vozíme paliva především z Německa, Rakouska a Polska a nyní se podařilo získat i dodávky z USA,“ řekl generální ředitel Čepra Jan Duspěva.
Polsko: nafta už se nevyplatí, máslo ano
Kvalita americké nafty podle něj odpovídá české normě. „Ve srovnání s Evropou jde o jeden z těch kvalitativně lepších produktů. Čeští řidiči nemusí mít obavy, rozdíl nepoznají,“ dodal Duspěva.
Čepro zajišťuje především přepravu, skladování a prodej ropných produktů. Provozuje síť 1165 kilometrů produktovodů, k dispozici má 650 skladovacích nádrží, jejichž kapacita je 1,76 milionu metrů krychlových. Zároveň provozuje síť vlastních čerpacích stanic pod obchodním názvem EuroOil.
Embargo na ruskou naftu
Do Česka, potažmo celé Evropy, se donedávna dovážela také nafta z Ruska. Od 5. února ale začal v Evropské unii platit zákaz dovozu ruských ropných produktů, tedy i nafty. Analytici tvrdili, že výpadek z Ruska nebude pro evropský trh představovat příliš velký problém, neboť obchodníci se dostatečně předzásobili.
Podle posledních zpráv se navíc Evropě daří dovážet velké objemy nafty i nadále. Ruské barely totiž nahradily hlavně dodávky z Blízkého východu a z Asie.