Článek
Peníze Maďarsku poskytly Čínská rozvojová banka, Export-Import Bank of China a maďarská pobočka Bank of China. Jedná se o největší půjčku, jakou si kdy Budapešť vzala. Plně vyčerpaná byla 19. dubna a její splatnost jsou tři roky, uvedlo Politico.
Sama Budapešť dohodu neoznámila. Jako první o tom ve čtvrtek informoval maďarský ekonomický server Portfolio, poté to potvrdila vládní agentura.
„Úvěrová smlouva umožňuje financovat investice mimo jiné do infrastruktury a energetiky. Transakce udržuje poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) v rámci stropu na 28,9 procenta,“ uvedla.
Čína je pilířem nového světového řádu, nechal se slyšet Orbán. Si byl s návštěvou Budapešti také spokojen
Společné projekty
Budapešť v posledních letech prohlubuje své obchodní vztahy s Pekingem. Čínské společnosti, jako je výrobce elektromobilů BYD nebo technologický gigant Huawei, dosud v zemi investovaly celkem asi 16 miliard eur (405,7 miliardy Kč). BYD v Maďarsku staví svou vůbec první továrnu v Evropě.
V květnu mj. maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó oznámil řadu společných infrastrukturních projektů s Čínou. Jedná se například o vysokorychlostní železnici vedoucí na letiště v Budapešti, nákladní železniční trať kolem maďarského hlavního města, ropovody mezi Maďarskem a Srbskem či jadernou spolupráci.
„Vyvinuli jsme si vysokou míru vzájemné politické důvěry. Naše bilaterální vztahy jsou nejlepší v historii a vydaly se na zlatou cestu,“ uvedl čínský prezident Si Ťin-pching v prohlášení před svou květnovou návštěvou Budapešti. O několik týdnů později navštívil maďarský premiér Viktor Orbán Peking.
Maďarský veřejný dluh dosahuje rekordní výše 140 miliard eur neboli 73,5 procenta HDP a rozpočtový deficit činí 6,7 procenta HDP.