Hlavní obsah

Maďarsko není Řecko, upozornil maďarský ministr

Maďarská vláda se přidrží letošního plánu rozpočtového schodku a dosáhne jej tím, že sníží výdaje. Řekl to americké televizi CNBC ministr hospodářství György Matolcsy. Ministr přiznal, že minulý týden došlo k chybám v komunikaci, a zdůraznil, že "je očividné, že Maďarsko není Řecko". Reagoval na to, že někteří činitelé vládní strany a vlády přirovnali rozpočtový stav Maďarska po nástupu nové vlády strany Fidesz k obdobné situaci v Řecku na konci loňského roku.

Foto: Karoly Arvai , Reuters

Kabinet Viktora Orbána v pondělí uzavře mimořádné třídenní zasedání a předloží svůj "akční plán" pro ekonomiku a rozpočet.

Článek

Podle Matolcsyho se dostal rozpočtový deficit do konce května už na 87 procent celoročního cíle, který je s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií dohodnut na 3,8 procenta hrubého domácího produktu. Slíbil však, že vláda udrží schodek pod kontrolou. Kabinet Viktora Orbána v pondělí uzavře mimořádné třídenní zasedání a předloží svůj "akční plán" pro ekonomiku a rozpočet.

"Budeme se držet letošní plánované úrovně deficitu na 3,8 procenta. Bylo to dohodnuto s MMF a EU a odsouhlasila to i maďarská vláda, takže o tom nemůže být pochyb," řekl Matolcsy. Předešlá socialistická vláda získala v roce 2008 od MMF a EU kvůli dopadům finanční krize záchranný úvěrový program v rozsahu 25 miliard eur (zhruba 650 miliard Kč).

Domácí televizi TV2 pak ministr řekl, že vláda bude v letošním rozpočtu muset ušetřit sumu odpovídající jednomu procentu až 1,5 procenta HDP. Bude však také chtít nastartovat ekonomický růst, zejména reformu daňového systému. Matolcsy uvedl, že vláda zkoumá všechny možnosti zavedení rovné daně z příjmu rodin v sazbě mezi 15 a 20 procenty.

Přirovnávání Maďarska k Řecku a naznačování špatné rozpočtové situace připoutalo k Maďarsku na konci minulého týdne pozornost finančních trhů. Obavy ze vzniku dalšího ohniska dluhové krize v Evropě srážely prudce dolů kurz forintu a přispěly k dalšímu propadu eura na čtyřletá minima k dolaru. Strach z dalšího prohlubování dluhové krize v Evropě výrazně přispěl k silnému poklesu na asijských burzách.

Související témata:

Výběr článků

Načítám