Článek
Zatímco země západní Evropy vyvíjejí úsilí, aby se od ruského plynu odpoutaly, Maďarsko na základě 15leté smlouvy podepsané v roce 2021 dostává z Ruska 4,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Szijjártó dodal, že pro Maďarsko je prioritou zajistit dodávky plynu, který potřebuje, bez ohledu na politické nebo ideologické tlaky.
Do Maďarska teď plyn teče hlavně prostřednictvím plynovodu Turkstream, který Moskvě umožňuje obejít Ukrajinu při přepravě ruského plynu do jižní Evropy.
Maďarsko je jediným členem Evropské unie, jehož lídr, premiér Viktor Orbán, udržuje od ruské invaze na Ukrajinu z února 2022 přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.
Česko se závislosti na Rusku zbavuje
Český premiér Petr Fiala na začátku letošního roku uvedl, že Česká republika se brzy úplně zbaví závislosti na energetických surovinách z Ruska. V případě dodávek plynu je podle něj téměř hotovo, po rozšíření ropovodu TAL v příštím roce to očekává rovněž u dodávek ruské ropy a také postupné nahrazení ruského jaderného paliva.
Česko má nyní k dispozici kapacity zkapalněného zemního plynu (LNG) v nizozemském Eemshavenu, kde má do roku 2027 asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně. Česká vláda se také zajímá o vznikající terminál na LNG na německém ostrově Rujána v Baltském moři, který je infrastrukturně výhodný. Region je totiž spojen se Saskem plynovodem OPAL, na který je produktovodem Gazela napojeno Česko. Ruský plyn v minulosti tvořil téměř 97 procent dodávek do Česka.