Článek
Maďarsko se chce podle Nyikose stát jednou z mála evropských zemí, které začnou těžit potenciálně rozsáhlá nekonvenční ložiska plynu. Ta se začala intenzivně využívat až v minulém desetiletí v USA díky rozvoji těžebních technologií. V Evropě ale tuto těžbu podporuje jen několik zemí.
"Jestliže zůstane nekonvenční plyn v Evropě pod zemí, bude vedle něj pohřbena i evropská (energetická) svoboda," řekl Nyikos agentuře AP na okraj konference.
Maďarsko už má na ložiscích nekonvenčního plynu stovku průzkumných vrtů a z jednoho z nich už kanadská firma Falcon TXM menší objem suroviny využívá komerčně. Země je závislá na plynu z Ruska z 80 procent.
Riziko pro životní prostředí
Budapešť ale současně čelí kritice EU, že navzdory jejím přáním urychluje stavbu plynovodu South Stream, který má dopravovat ruský plyn do Evropy jižní cestou a obejde tak Ukrajinu. EU se nelíbí, že provozovatelem plynovodu má být ruský Gazprom. [celá zpráva]
Naopak Bulharsko na žádost Bruselu po určitém váhání přípravy stavby plynovodu South Stream pozastavilo. [celá zpráva]
Na dovozu plynu z Ruska je závislá většina zemí střední a východní Evropy. Hledají proto nové zdroje dodávek. Největší ambice ve využívání plynu z břidlic má Polsko, kde už těžařské firmy uskutečnily 67 průzkumných vrtů. Těžba plynu z břidlic se připravuje i v Rumunsku a na Ukrajině. Většina evropských zemí ale tyto aktivity zatím blokuje v obavách z narušení životního prostředí.
Největší rozmach zažívá těžba břidličného plynu ve Spojených státech a Kanadě, kde to umožňuje nižší hustota osídlení. Plyn je díky tomu v těchto zemích levnější než v Evropě, což dává výhodu tamějšímu průmyslu.