Hlavní obsah

Má se vrátit EET? Velké firmy jsou pro, malé nesouhlasí

Jedním z předvolebních témat bude příští rok nejspíš i znovuzavedení elektronické evidence tržeb, které prosazuje opoziční hnutí ANO. Toto opatření, jež cílí hlavně na lepší výběr daní a kultivaci podnikatelského prostředí, přitom stále rozděluje společnost i firmy. Zatímco skoro dvě třetiny menších firem EET nadále odmítají, podobné zastoupení velkých podniků by návrat elektronické evidence uvítalo.

Článek

Vyplývá to z podzimního průzkumu ČSOB, který banka provedla v rámci svého pravidelného šetření pro Index očekávání firem a jejž mají Novinky k dispozici.

Zatímco 39 procent podnikatelů si myslí, že EET, která pro část profesí platila od prosince 2016 do příchodu covidu na jaře 2020, se neměla zavádět, 41 procent je přesvědčeno o tom, že se rušit neměla.

Podobně 47 procent podnikatelů tvrdí, že evidence tržeb byla jen zbytečná zátěž navíc, zatímco 43 procent uvedlo, že pomohla snížit podíl šedé ekonomiky.

V šedé zóně se schovává 14 procent české ekonomiky

Ekonomika

Více než dvě pětiny firem pak souhlasí s tím, že EET pomohla rozšíření plateb kartou či k digitalizaci malých a středních firem.

Například majitel malířské firmy Malujeme domov Jaroslav Vozáb by byl raději, kdyby se EET už nezaváděla. „Mně se to naštěstí vyhnulo a byl bych rád, kdyby mě to již nepotkalo,“ řekl v rámci průzkumu.

Návratu evidence by se naopak nebránil Jaroslav Tyl, majitel jabloneckého prodejce autodílů Fatyna.„EET nám vůbec nevadila, klidně se může zavést,“ prohlásil.

Jako hlavní důvod pro definitivní zrušení EET ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před dvěma lety uvedl, že „drobní podnikatelé, podnikatelé jako celek, přestanou být sprostými podezřelými“. Podle vládní koalice v čele s ODS evidence tržeb také představovala zbytečnou zátěž pro podnikatele a náklady pro stát.

Anketa

Přejete si návrat EET?
Ano
74,5 %
Ne
25,5 %
Celkem hlasovalo 12623 čtenářů.

Podle opozice i většiny profesních organizací ale byla přínosem, když pomáhala potírat šedou ekonomiku a narovnávala podnikatelské prostředí. A příjmy převyšovaly náklady.

Zbytečně zpolitizována

„EET byla zbytečně zpolitizována. Tržní subjekty si na evidenci tržeb zvykly a nebylo potřeba ji rušit. Proto s jakýmkoliv eventuálním podobným nástrojem do budoucna v případě zavedení nebudeme mít problém,“ řekl Novinkám předseda sekce gastronomie Hospodářské komory Luboš Kastner.

„Rádi se zapojíme do debat o vývoji či zavedení evidence tak, aby technicky zatížilo podnikatele v minimální možné míře,“ dodal.

Kvůli šedé ekonomice neregistrovanými a podloudnými cestami unikají státu obří příjmy z nezaplacených daní a odvodů. Podle studie Kearney Czech Republic tvoří její podíl téměř 14 procent tuzemské ekonomiky. Reálně tak šedou ekonomikou proteče ročně zhruba bilion korun.

Nejvyšší kontrolní úřad po svém šetření zaměřeném na peníze, které stát vynaložil na opatření proti daňovým únikům, letos v červenci konstatoval, že zrušením elektronické evidence tržeb v lednu 2023 ztratily úřady jeden z významných nástrojů pro cílené prověřování daňových úniků.

Podotkl, že v případě daně z přidané hodnoty šlo hlavně o odhalování subjektů, které se nezaregistrovaly jako plátci, přestože překročily zákonný limit pro povinnou registraci.

NKÚ: Stát přišel zrušením EET o nástroj k prověřování daňových úniků

Domácí

Výběr článků

Načítám