Článek
Během lyžování se na svahu napije alkoholu téměř čtvrtina žen, a mužů dokonce 40 procent. Čeští lyžaři nad 55 let věku si skleničku dají dokonce v polovině případů, ukázal průzkum ERV Evropské pojišťovny.
V něm celkem 27 procent Čechů, kteří se tuto sezonu chystají na hory, uvedlo, že svařák nebo třeba bombardino tvoří neodmyslitelnou součást zážitku na svahu. Alkohol ale zhoršuje pozornost, rovnováhu, reakční dobu a vidění, což zvyšuje riziko nehody.
Skipasy v Alpách zdražily víc než v Česku
V Česku a na Slovensku není žádný zákonný předpis, který by alkohol na sjezdovkách upravoval, záleží na pravidlech provozovatelů svahů.
„Ve skiareálech lze kontrolu případně podnapilých osob realizovat obsluhou lanovek a vleků, případně pracovníky lyžařské hlídky, kteří mohou v extrémních případech i zneplatnit skipas nevhodně se chovající osobě nebo přivolat hlídku policie,“ řekl Právu ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
„Lyžaři by si měli zjistit, jaká pravidla konzumace alkoholu platí, protože tolerance alkoholu se v jednotlivých zemích liší,“ upozornil Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.
Například ve Francii platí nulová tolerance alkoholu při lyžování. Jakékoliv množství alkoholu v krvi automaticky znamená vinu při nehodě a hrozí pokuta až do výše 15 tisíc eur (375 tisíc korun), v krajních případech může jít až o rok vězení.
Ne víc než dvě piva
„V populární Itálii je tolerance alkoholu do 0,4 promile. Jsou zde prováděny namátkové kontroly a v případě překročení dané hranice hrozí pokuta ve výši 250 až tisíc eur čili až 25 tisíc korun, vykázání ze sjezdovky a odebrání skipasu bez náhrady,“ sdělil mluvčí pojišťovny VZP Vlastimil Sršeň.
Zmíněných 0,4 promile jsou orientačně dvě piva.
Mluvčí připomněl, že od roku 2022 musí mít lyžaři v Itálii sjednané pojištění odpovědnosti za škody. To se na sjezdovkách kontroluje a není radno to podceňovat, protože při zavinění úrazu může jít odškodné do milionů korun.
Bílé Vánoce na českých horách. Sníh vydrží do konce roku
V případě překročení 0,8 promile alkoholu jsou v Itálii pokuty vyšší a zároveň se jedná rovnou o trestný čin. Hrozí taky odnětí svobody až na rok.
Ve Švýcarsku, Rakousku a Slovinsku se lze setkat s namátkovými testy lyžařů na alkohol ze strany policie. V těchto zemích jinak platí pravidla jako v Česku.
Pojišťovna VZP toleruje alkohol do jednoho promile, ovšem za současné podmínky, že nedošlo k porušení místních zákonů a vyhlášek.
Každá pojišťovna má svoje podmínky, záleží i na ceně pojištění. Třeba AXA nabízí připojištění „Drink povolen“ na úrazové výlohy, které platí do 0,8 promile, což odpovídá zhruba čtyřem pivům.
„Alkohol i jiné návykové látky jsou ve výlukách. Pokud se lyžař nebo snowboardista na sjezdovce zraní a lékařská prohlídka, kterou lékař vykoná, v jeho krvi stopy alkoholu objeví, musí počítat s tím, že pojišťovna odmítne účet za léčbu proplatit buď celý, nebo ho proplatí jen v omezené míře,“ upozornila Pavlína Adámková, mluvčí Generali České pojišťovny.
„Totéž platí v situaci, kdy lyžař pod vlivem zraní někoho jiného,“ dodala.
Držte se na sjezdovce
Vedle překročení míry alkoholu jsou podle pojišťoven dalším možným nešvarem karamboly, při kterých pojištěný porušil jiné zákony nebo místní nařízení a zákazy.
„Typické jsou úrazy, které se stanou těm lyžařům a snowboardistům, již nerespektují značení a například jezdí pod lanovkou, lesem a podobně,“ podotkla Pavlína Adámková z Generali České pojišťovny.
Kdo chce jezdit mimo sjezdovky, měl by to dělat ideálně v takzvaných freeride zónách, jež jsou k tomu určené. A také si sjednat speciální, a tedy dražší pojištění pro rizikové nebo extrémní sporty. To se týká nejen freeridu, ale i běžkování či skialpinismu ve volném terénu nebo snowkitingu, což je snowboarding do kopce s pomocí draka – padáku.
Některé sporty pojišťovny nepojistí vůbec, případně lze poptat individuální nabídku. Individuálně jde pojistit třeba heliskiing, což je lyžování ve volném terénu po vysazení z helikoptéry.
Náklady spojené s úrazem v zahraničí mohou dosahovat velmi vysokých částek. Zásah horské služby s nasazením vrtulníku, který se v posledních letech stal běžným, stojí podle údajů ERV přibližně 150 tisíc korun.
Cena hospitalizace, ať už ve veřejné, nebo soukromé nemocnici, se pohybuje mezi 130 a 190 tisíci korun. I ambulantní ošetření, jako například zlomenina ruky nebo nohy, může vyjít na zhruba 30 tisíc korun.