Hlavní obsah

Lyžařský kurz je zásah do rodinného rozpočtu, pojišťovny na něj dětem přispívají

Zaplatit dětem týdenní školní pobyt na horách je pro mnoho rodičů rok od roku náročnější. Ceny šplhají k deseti tisícům za týden. Přibývá proto rodin, které se obracejí na zdravotní pojišťovny a žádají o příspěvek, činit může u některých i dva tisíce korun. Cena je podle škol důležitým faktorem při rozhodování rodičů, zda dítě na kurz přihlásí.

Foto: Petr Veselý

Na týdenní pobyt jezdí některé školy i na zahraniční sjezdovky.

Článek

„Příspěvek na lyžařský kurz a na další pohybové aktivity patří jednoznačně k těm nejčerpanějším, proto očekáváme, že jeho obliba mezi klienty bude pokračovat i příští rok,“ sdělila Novinkám mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová.

Dvoutisícový příspěvek na lyžařský kurz nabízí pojišťovna teprve od ledna a využilo jej už zhruba 41 500 dětí. Největší nápor očekávají v únoru a březnu, peníze se totiž vyplácí zpětně po absolvování kurzu.

Podmínkou ovšem je, aby pobyt trval aspoň pět dní, pořádat ho může základní nebo střední škola či domovy dětí a mládeže.

Na lyžařské kurzy dětem přispějí větší částkou

Finance

Na lyžařské výcviky přispívají školákům i další pojišťovny. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nabízí 1500 korun na sportovní pohybové aktivity, mezi které patří i lyžařský kurz. Využít je lze i na úhradu skipasů na čtyři a více dnů. „Letos příspěvek zatím čerpalo 47 179 pojištěnců,“ uvedla její mluvčí Jana Schillerová.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna může přispět 500 korun.

Anketa

Účastnili jste se lyžařských kurzů se školou?
Ano
82,1 %
Ne
17,9 %
Celkem hlasovalo 894 čtenářů.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před dvěma lety navrhoval, aby pojišťovny dětem přispívaly až sedm tisíc korun, což neprošlo. Zdůvodňoval to tím, že by je mohl pohyb motivovat k dalším sportovním aktivitám.

Za samotný kurz dnes rodiče dají zpravidla kolem pěti tisíc korun. Přikoupit ale musí i skipas, jehož cena se odvíjí od lokality a může se lišit o stokoruny za den. Nutné je také nakoupit nebo vypůjčit dětem lyžařské vybavení, což znamená další náklady. Pro rodiny s nižším příjmem je to velký výdaj.

Za pět dní 10 tisíc

Školy každý rok bojují s malým počtem zájemců. Nejen kvůli financím. „Lyžařský kurz je určen především prvnímu ročníku, ale abychom kapacitu naplnili, musíme doplňovat celou školou. Někteří žáci prostě nemají zájem a dalším rodiče kurz nedokážou zaplatit. Případně si rodiče řeknou, že když to není povinné, platit ho nebudou. Je to trochu smutné,“ řekl Novinkám učitel Střední odborné školy v Čáslavi a organizátor kurzu Petr Špok.

Letos se tamní studenti vydají do Krkonoš. Šestidenní lyžařský kurz a pět dní lyžování je vyjde při započtení ceny skipasů přibližně na 10 tisíc korun.

„Domluvili jsme se s hotelem poblíž Pece pod Sněžkou, že přijedeme i letos, a díky tomu nám zůstala cena kurzu stejná jako loni. Přestože jedeme do poměrně drahé lokality, cenu máme mezi školami v našem městě jednu z nejnižších,“ doplnil učitel.

Některé školy preferují sjezdovky v zahraničí, kde je větší jistota sněhu. Do Rakouska jezdí pravidelně žáci ze ZŠ Mendelova v Praze 4.

„Za šestidenní kurz s pěti dny lyžování a polopenzí zaplatí rodiče bezmála dvanáct tisíc korun. K tomu je nutné připočíst náklady na čtyři obědy, pátý je placený z příspěvku Spolku přátel školy,“ uvedla dlouholetá ředitelka školy Martina Thumsová.

Tady naopak s naplněním kapacit problém nemají, a to i přesto, že se ceny v Rakousku zvedly a rodiče zaplatí za kurz asi o 1500 korun víc než loni.

Lyžařské výcviky podraží, pět dní až za 10 000 korun

Finance

Výběr článků

Načítám