Článek
Podle serveru Bloomberg, který každoročně žebříčky majetných sestavuje, si Gates v uplynulém roce připsal 15,8 miliardy a jeho celková aktiva se vyšplhala na astronomických 78,5 mld. dolarů.
Na trůn nejbohatšího se Gates vrátil loni v květnu, když sesadil mexického telekomunikačního magnáta Carlose Slima. Ten doplatil na antimonopolní zákon přijatý mexickým parlamentem, v jehož důsledku prodělal 1,6 miliardy dolarů.
Gatesovo jmění však už dávno nepramení jen z věhlasného Microsoftu. Podle Bloombergu v něm má jen asi čtvrtinu svých akcií.
Druhý je kasinový král Adelson
Loni však těžil i z kapitálového podílu v kanadských železnicích či firmě vyrábějící hygienické potřeby Ecolab Inc., jejichž akcie vzrostly o 34, respektive 45 procent.
Gates investuje celkem do zhruba 30 veřejně obchodovaných společností, včetně hotelového řetězce Four Seasons, a 28 miliard dolarů rovněž věnoval nadaci, kterou založil se svou manželkou Melindou.
Druhým nejúspěšnějším v loňském roce byl lasvegaský král kasin Sheldon Adelson, jenž rozšiřuje aktivity po celém světě a je bohatší o 14,4 miliardy dolarů. „V roce 2014 budou bohatí dál bohatnout. Úrokové míry zůstanou nízké, obchod akciemi poroste a ekonomika poroste tempem do dvou procent,“ předpověděl miliardář John Catsimatidis, realitní a energetický magnát.
Aktiva 300 nejbohatších už dosáhla 3,7 biliónu |
---|
300 nejbohatších vlastní už 3,7 biliónu dolarů. |
Ztrátu loni vykázalo jen sedmdesát z nich. |
Nejvíc si připsal Gates: 15,8 mld. dolarů, celková aktiva činí 78,5 mld. |
Miliónové dary na charitu vzrostly o víc než 36 procent. |
Nejvíc věnoval šéf Facebooku Zuckerberg: přes 992 mil. dolarů. |
Loňský rok byl také ve znamení rekordně vysokých příspěvků bohatých na charitu. Finanční dary milión dolarů a víc činily celkem 9,6 miliardy (přes 192 mld. Kč), zatímco v roce 2012 „jen“ 6,1 mld.
Bezkonkurečně nejvíc – přes 992 miliónů dolarů (19,9 mld. Kč) – věnoval zakladatel sociální sítě Facebook 29letý Mark Zuckerberg a jeho žena, lékařka Priscilla Chanová.
„Dostat se do první desítky roku 2013 znamenalo věnovat daleko víc,“ uvedla Stacey Palmerová z publikace Chronicle of Philathropy, mapující dobročinnost. Zatímco v roce 2012 k tomu stačilo 60 miliónů dolarů, bylo loni na desáté příčce hned šest dárců, každý se stovkou miliónů dolarů.