Článek
„V Evropě inflace klesla více, než se čekalo. V eurozóně se listopadová inflace překvapivě snížila o 0,6 procentního bodu na deset procent, a klesla tak poprvé od poloviny loňského roku,“ řekl analytik Portu Marek Pokorný.
Poklesu spotřebitelských cen pomohl pokračující klesající trend cen energií. V růstu naopak pokračovaly ceny potravin, které zdražily o 13,6 procenta.
Inflaci se podařilo podle něj snížit i v Turecku, které ji má ze států Evropy dlouhodobě nejhorší, jelikož začalo v posledních letech prosazovat politiku zaměřenou na podporu hospodářského růstu a levných úvěrů na úkor kurzu liry a cenové stability. To zapříčinilo momentální inflaci 84,4 procenta, která se proti říjnu snížila o nepatrných 1,1procentního bodu.
Ukrajinská ekonomika překvapivě zmírnila tempo propadu
Na druhém místě za Tureckem je Moldavsko s inflací 34,6 procenta, pak Ukrajina s inflací 26,6 procenta, následovaná Maďarskem, které kvůli problémům s drahým importem ruských komodit kvůli zavedení sankcí EU týkajících se ruské ropy bylo nuceno zrušit zastropování cen benzinu a nafty. Maďarská inflace se proti říjnu zvýšila o 1,4 procentního bodu na 22,5 procenta.
Inflace v USA pod kontrolou
V USA se inflace dostává pod kontrolu a v říjnu klesla již čtvrtý měsíc za sebou, a to na 7,7 procenta ze zářijových 8,2 procenta.
Také mnoho asijských států je na tom z pohledu inflace výrazně lépe. A to především Čína, kde se listopadová inflace snížila z říjnových 2,1 na 1,6 procenta. Příčinou nízké inflace v druhé největší ekonomice světa byla dlouho trvající politika nulové tolerance vůči covidu, která vedla k uzavírkám a utlumila poptávku spotřebitelů. Nižší inflaci reportuje také Tchaj-wan, kde v listopadu klesla na 2,35 procenta z říjnových 2,74 procenta, uzavřel Pokorný.