Článek
Příplatek bude zahrnovat financování činnosti vznikajícího Elektroenergetického datového centra. To má zahájit činnost v srpnu. Poplatek bude pro letošek činit 5,10 Kč za každé odběrné místo měsíčně.
Tuto částku budou platit všichni bez ohledu na to, zda se budou, nebo nebudou sdílení elektřiny účastnit. Pokud tedy někdo vlastní byt ve městě a k tomu chatu, zaplatí měsíčně o deset korun navíc, za rok pak 120 korun.
O změně této částky bude podle mluvčího Energetického regulačního úřadu Michala Keborta rozhodovat regulátor trhu stejně jako o dalších složkách regulované části ceny ke konci každého roku vždy pro následující kalendářní rok. Dá se očekávat, že i tato zatím spíše symbolická platba stejně jako další složky regulované části ceny, kam patří například platba za obnovitelné zdroje nebo za distribuci elektřiny, postupně poroste.
Modernizace energetických sítí vyjde na téměř půl bilionu
Od srpna se začne v Česku rozjíždět komunitní energetika. Ta umožní lidem sdílet elektřinu, například vyrobit si ji na fotovoltaické elektrárně na střeše chaty a spotřebovat ji v bytě ve městě.
Lidé budou moci elektřinu sdílet i s rodinou nebo přáteli, stačit k tomu bude registrace u datového centra a nový, chytrý elektroměr. Ten bude měřit spotřebu nebo dodávku elektřiny do sítě v patnáctiminutových intervalech. Elektroměr budou moci lidé dostat od distributorů zdarma po registraci u datového centra. Pořídit si jej sice mohou už nyní, ale musí zase počítat s tím, že si jej musí zaplatit sami. Takový elektroměr vyjde na několik tisíc korun.
Budou také moci vznikat energetická společenství s až tisíci členy. Ta už ale musí mít formu právnické osoby. Třeba obec může vyrábět elektřinu na střeše školy a dodávat ji domovu důchodců, obyvatelům nebo živnostníkům. Za přijatou elektřinu se při sdílení nemá platit silová složka ceny, ale musí se platit za její přenos. Počet členů společenství bude moci stoupnout nad tisícovku v polovině roku 2026.
Už nyní mohou sdílet elektřinu lidé v bytových domech. Na střeše postaví fotovoltaickou elektrárnu a stanoví klíč, podle nějž se bude vyrobená elektřina rozdělovat mezi domácnosti – například podle toho, kdo kolik na stavbu elektrárny přispěl. Sdílení se nemusí účastnit všechny domácnosti v domě. Pro ty, kdo se na společné výrobě elektřiny podílet nechtějí, se nic nemění.
Poradí zájemcům o sdílení
Datové centrum bude moci zahájit činnost po schválení svého řádu. Ten předložilo Energetickému regulačnímu úřadu ke schválení a nyní prochází veřejným konzultačním procesem. Počítá se s tím, že do plného provozu by se mělo centrum dostat až v polovině roku 2026.
Mezitím už v pondělí spustí bezplatnou informační linku pro zájemce o sdílení elektřiny na čísle 800 720 204 .
„Předpokládáme, že právě zájemci o komunitní energetiku, kteří se plánují od začátku srpna registrovat u datového centra, využijí služby call centra jako první a už během července od nás získají odpovědi, které jim doposud chyběly,“ řekl předseda představenstva centra Petr Kusý.