Článek
Podle nich se v prvním pololetí prodalo v hlavním městě 3500 nových bytů. To je jen o 500 méně než za celý loňský rok. Ve druhém čtvrtletí udali developeři 1900 nových bytů, čtvrtý největší počet od roku 2011, kdy firmy data sbírají.
Více bytů se během jednoho kvartálu prodávalo jen na přelomu roku 2020 a 2021. Trh tehdy poháněly extrémně levné hypotéky a snaha lidí ochránit úspory v obavě z budoucí inflace.
K velkému zájmu v té době přispěl extrémní růst cen, nové i starší byty podražily za rok zhruba o pětinu. „Předpokládat tak značné zdražování zatím není namístě, ale bude samozřejmě záležet na tom, co se na trhu dále odehraje,“ říká Milan Roček, jednatel analytické společnosti Dataligence.
Pád na dno. Češi musí na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě
Developeři už zkoušejí nové pražské byty prodávat za rekordní sumy. Průměrná nabídková cena stoupla meziročně o 3,4 procenta na 156 780 korun za metr. V praxi to znamená, že 70metrový byt inzerují za takřka 11 milionů, i když cena, za kterou nemovitosti skutečně prodají, je v průměru asi o deset tisíc korun za metr nižší.
I ona se ale pozvolna dotahuje na maxima z konce roku 2022. Meziročně sice vykázala pokles o 2,6 procenta, to je ale dané tím, že zásadní slevy poskytovali prodejci až loni na podzim. V porovnání s koncem loňského roku naopak o 3,3 procenta vzrostla.
„Ceny bytů již další pokles zřejmě nečeká, naopak lze počítat s jejich zrychlujícím růstem,“ konstatoval Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Končí slevové akce
České novostavby nyní patří k nejhůře dostupným v Evropě. V loňském roce na ně podle analýzy Deloitte museli Češi šetřit vůbec nejdéle z celého kontinentu. Na koupi 70metrového bytu potřebovali 13,3 průměrné roční mzdy.
Kupci obtížněji dosáhnou i na slevy skryté za různé marketingové akce typu kuchyní či garáží zdarma nebo dotovaných hypoték. Developeři je s ohledem na rostoucí poptávku postupně ruší. „Končíme všechny naše akce včetně hypoték s garantovanou nižší sazbou k 31. srpnu,“ potvrdil Dušan Kunovský, majitel skupiny Central Group.
Za letošní rok by developeři mohli prodat až 7000 bytů, tedy asi o tři čtvrtiny více než loni. Vyšší zájem o jejich koupi mají aktuálně nejen lidé, kteří shánějí vlastní bydlení, ale také investoři. Ti individuální kupující jednotky bytů mohou v některých projektech podle vyjádření prodejců tvořit klidně i 40 procent zájemců.
K nim se navíc v posledních letech přidali institucionální kupci, tedy realitní fondy nebo velké firmy, které si koupí klidně celý bytový dům. „Nejlepší období pro ně ale již skončilo. Developeři nebudou tak otevření tomu nabízet projekty těmto investorům, kteří budou samozřejmě očekávat množstevní slevy,“ uvedl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.
Tlak na růst cen navíc podpoří i to, že nabídka nových bytů jen obtížně stíhá pokrývat poptávku. Na trh v hlavním městě přišlo ve druhém čtvrtletí 2200 bytů, nejvíce za poslední čtyři roky. Koncem června zůstalo neprodaných jen 300 z nich.
Rekordy padají i v Brně
Poptávka po nových bytech není silná jen v Praze. V Brně se podle analýzy developerské společnosti Trikaya prodalo ve druhém čtvrtletí 372 bytů, meziročně více než třikrát tolik. Také tam šlo o nejsilnější kvartál od covidového boomu.
Podle Dalibora Lamky, výkonného ředitele a předsedy představenstva Trikayi, kupce přivedly o něco levnější hypotéky a uvolnění pravidel ze strany České národní banky. Díky nim na úvěr dosáhne více lidí. „Oba faktory jsou hnacím motorem cenového růstu bytů, i když zatím jen pozvolného,“ řekl Lamka.
Nabídkové ceny nových brněnských bytů jsou podobně jako u těch pražských již na rekordních číslech. V průměru je prodejci inzerují za 129 400 korun za metr čtvereční. Modelový 70metrový byt tedy stojí lehce přes devět milionů. Průměrná cena, za kterou se nemovitosti skutečně udají, činila 127 500 korun za metr, meziročně stoupla asi o pět procent.
Poptávku může v dalších měsících podpořit pokračující zlevňování hypoték. Banky sice drží úrokové sazby stále vysoko, analytici ale odhadují, že by se příští rok mohly dostat stabilně pod čtyři procenta. Budou se tak blížit hranici, kdy splátka úvěru vychází podobně nebo levněji než měsíční nájemné. To by pro zájemce mohlo být další motivací, proč raději sáhnout po vlastním bydlení.