Článek
„Škody jsou nám hlášeny již od brzkých ranních hodin prakticky z celé České republiky. Aktuálně odhadujeme počet škod přibližně na tři sta s tím, že číslo budeme v příštích dnech ještě zpřesňovat podle toho, jak budou lidé škody dohlašovat,“ řekl Novinkám mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milata.
„Co se týká typu škod, tak nejčastěji se jedná o zaplavení sklepů, poškození majetku, zejména střech silným větrem a zatečení atmosférických srážek,“ dodal.
Generali Česká pojišťovna měla k pondělnímu poledni nahlášeno už 364 pojistných událostí za osm milionů korun. „Naši mobilní technici jsou již v terénu a jednak monitorují situaci napříč republikou a především prohlížejí první škody. Odhadujeme, že z víkendových bouřek nám klienti nahlásí až devět set škod,“ popsal mluvčí pojišťovny Jan Marek.
Spadlé stromy, zaplavené silnice, podemletá trať. Hasiči se nezastavili ani přes noc
Nejvíce škod kvůli intenzivnímu přívalovému dešti a záplavám je podle něj zatím hlášeno ze Středočeského a Moravskoslezského kraje, vyšší počet škod ale pojišťovna očekává i z jižních a západních Čech.
„Typově jde nejčastěji o poničený majetek, když do domů natekly přívaly vody – zaplavené sklepy a přízemí, stejně tak garáže,“ doplnil Marek.
Podobnou výši škod evidovala i Kooperativa. „Nejvíce škod způsobily nadprůměrné srážky a lokální povodně. Prozatím nejvíce škod nám klienti hlásili ze Středočeského kraje. Očekáváme, že do konce týdne bude počet ještě výrazně narůstat,“ avizoval mluvčí Milan Káňa.
Lidé hlásí škody i dalším pojišťovnám. „Nejvíce škod je ve středních Čechách a na střední Moravě. Nejčastěji k nim došlo kvůli zatečení atmosférických srážek z přívalových dešťů, pádu předmětů a stromů při vichřici, bleskovým povodním a vystoupání vody z kanálů zpětným prouděním při záplavě a také vinou několika úderů blesku,“ upozornila mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.
Moravou se přehnaly bouřky. Hasiči řešili popadané stromy a zatopené sklepy
Doplnila, že letošní bouřky postihují Česko prakticky denně. „Dorazily přitom o měsíc dříve než v jiných letech, takže škod ze živlů je výrazně více,“ dodala.
ČPP podle mluvčí Renaty Čapkové řeší například zaplavenou továrnu na Trutnovsku s odhadovanou škodou kolem půl milionu korun. „Většinou se jedná o případy z občanského majetkového pojištění. V jednom případě evidujeme zaplavení nemovitosti do 1,1 metru,“ řekla Novinkám.
Pomoc zaplaveným obcím nabízí i stát
Ministerstvo pro místní rozvoj v pondělí připomnělo, že na pomoc obcím a krajům, které letos zasáhly záplavy nebo jiná živelní pohroma, má nově připraveno až 200 milionů korun. Je to dvojnásobek původní částky. Limit pro jednu žádost je 20 milionů korun. Konečný termín pro jejich podání MMR posunulo o čtyři měsíce na 30. září 2025.
Výzva je určena pro ty obce a kraje, jejichž majetek poškodily živly, a to buď na jeho rekonstrukci, nebo na pořízení nového majetku se stejnou funkcí. Může jít například o mosty, komunikace, veřejné osvětlení, veřejná prostranství, budovy a jejich zařízení. Dotace z tohoto podprogramu je možné použít také na odstranění nánosů ve vodních tocích, vodních dílech a další související práce.