Hlavní obsah

Liberty na sebe podala návrh na insolvenci. S výplatami odkazuje zaměstnance na stát

Ostrava
Aktualizováno

Huť Liberty Ostrava na sebe podala insolvenční návrh. Nezvládá platit závazky, jež po splatnosti nyní dosahují výše přes pět miliard korun. Už ve středu podnik oznámil všem zaměstnancům, kterých je více než pět tisíc, že nedostanou v řádném výplatním termínu, který je v pátek, mzdy za květen.

Foto: Pavel Karban

Logo hutě Liberty Ostrava

Článek

Zaměstnanci se mají podle mluvčí hutě Kateřiny Zajíčkové obrátit na stát, aby jim pomohl. „Český systém ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele poskytuje zaměstnancům až 65 tisíc korun hrubého měsíčně po dobu až tří měsíců. Budeme se snažit zajistit, aby měl úřad práce všechny potřebné údaje o zaměstnancích k dispozici co nejdříve, aby proces vyřizování žádostí probíhal bez zbytečných zdržení,“ sdělila.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v České televizi ve čtvrtek řekl, že zaměstnanci mohou žádat úřad práce o výplatu nevyplacené mzdy už od pondělí. O náhradu nevyplacené mzdy mohou zažádat den po výplatním termínu, který v huti připadá na tento pátek. Pracovníci úřadu práce se budou snažit žádosti zpracovat v řádu dní, doplnil.

Stanjura: Vláda je v kontaktu s investorem, jenž zvažuje vstup do Liberty Ostrava

Ekonomika

Návrh na insolvenci podala Liberty Ostrava u Krajského soudu v Ostravě. Uvedla v něm, že má problémy už od loňského podzimu, snažila se je řešit restrukturalizací, kterou schválila většina věřitelů, jenže i tak jí dluhy rostly.

„Bohužel, dlužníkem neovlivnitelné okolnosti v mezidobí snížily vyhlídky na úspěšnou realizaci připraveného plánu pod hranici předvídanou zákonem o preventivní restrukturalizaci. Současně výrazně zesílil i tlak na dlužníkovu likviditu, což vedlo v posledních několika týdnech k nezanedbatelné akumulaci nových pohledávek po splatnosti,“ stojí v insolvenčním návrhu.

Odbory: Jinak to ani skončit nemohlo

Liberty současně soudu oznámila, že ukončila proces preventivní restrukturalizace. „S ohledem na množství závazků déle než 30 dní po splatnosti a neschopnost je bezodkladně uhradit jsme přesvědčeni, že se v tuto chvíli nacházíme ve naplňujícím definici úpadku, neboť jsme v platební neschopnosti,“ napsala huť soudu s tím, že má v úmyslu nelehkou situaci řešit reorganizací, protože to je podle ní to nejlepší v zájmu věřitelů i v zájmu veřejném.

Liberty Ostrava hledá kupce. Nemá na výplaty a denně tratí 25 milionů

Ekonomika

To, že huť chce sama skončit v insolvenci, odboráři přijali. Podle nich nemohla Liberty Ostrava ani jinak skončit. „Stalo se jen to, co bylo zcela nevyhnutelné. Restrukturalizační plán byl od začátku postaven jako zcela neživotaschopný,“ uvedly odbory v dopise, který rozeslaly zaměstnancům.

V něm zmínily také „oboustrannou neschopnost“ Liberty a Tameh Czech, která zastavila dodávky energií, vést konstruktivní dialog.

„Vyvedení veškerých zisků z Ostravy a prodej veškerých povolenek byl pro nás jasným signálem, že plány současného majitele na dlouhodobé provozování hutě nebyly myšleny vážně,“ dodali odboráři.

Možné ukončení pětileté agonie pod vedením skupiny Liberty vnímají jako jediné možné východisko ze zcela zoufalé situace a také jako možný nový start pro huť. Proto nabádají zaměstnance, aby podnik dobrovolně neopouštěli - věří totiž, že jej získá nový majitel, který bude k záchraně hutě kvalifikovanou pracovní sílu potřebovat.

„Nyní je klíčové nepodléhat panice a udělat vše pro to, aby naše huť mohla najít svého budoucího majitele a mohla opět fungovat. Nevystavujte se nebezpečí neomluvené absence, že nenastoupíte do práce a odmítnete tak pracovat pro někoho, kdo neplatí mzdu,“ upozornili odboráři hutníky a slíbili, že podniknou veškeré kroky, aby se huť dostala do dobrých rukou.

Stanjura: Vláda je v kontaktu s investorem, jenž zvažuje vstup do Liberty Ostrava

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám