Článek
"Kolaps trhu a následný propad prodejních cen o 50 procent se odrazil v záporném provozním hospodářském výsledku ve výši 1,4 miliardy korun," uvedla mluvčí. Společnost dále musela na doporučení auditora vytvořit opravné položky 6,6 miliardy korun k výrobní technologii a části budov. I jejich hodnota klesla.
Hranickému závodu loni meziročně klesly také výkony. Dosáhly 5,03 miliardy korun. V roce 2004 představovaly 9,2 miliardy korun. Továrna vyrobila v uplynulém roce zhruba dva milióny vakuových obrazovek oproti plánované produkci 3,36 miliónu kusů. Veškerá produkce směřovala na export.
"Zmenšení trhu vakuových obrazovek na celém světě a zejména v Evropě bylo velmi dramatické. V Evropě zůstali z původních devíti výrobců pouze tři. V Evropě zůstávají pouze Samsung v Maďarsku, Thomson v Polsku a LG.Philips Displays v ČR," uvedla Fojtíková.
Poptávka po klasických televizních obrazovkách v posledních letech rychle kleslá kvůli nástupu stále levnějších LCD a plazmových televizorů. Výrobci se proto zbavují továren, které tyto obrazovky na bázi katodové trubice vyrábějí. Už loni v říjnu oznámil ředitel LG Electronics, že jeho firma s tímto typem televizí končí.
Továrna LG.Philips Displays zahájila v Hranicích provoz 11. září 2001. Po problémech ze začátku roku se vedení závodu rozhodlo pro restrukturalizační program s cílem zachovat produkci a pracovní místa. Továrna má podle mluvčí zajištěný pro letošní rok odbyt a předpokládá, že tomu bude tak i v příštím roce. Za prvních šest měsíců letos závod vyrobil asi 1,1 miliónu obrazovek. "Prodeje činily 2,2 miliardy korun a firma byla v provozním zisku více než 100 miliónů korun. Za celý rok 2006 chce dosáhnout prodejů okolo 5,5 miliardy korun a provozně ziskového hospodaření," řekla mluvčí.