Článek
Letoun se vznesl z vojenského letiště Payerne v západní části Švýcarska v 8.40 SELČ. Jeho třináctihodinová pouť vzduchem v délce 600 kilometrů vedla přes Francii a Lucembursko do Belgie, kde dosedlo na letišti Zaventem v Bruselu.
Letadlo Solar Impuls má rozpětí křídel 64 metrů, jeho hmotnost činí jen 1600 kilogramů. Pohání ho čtyři elektrické motory a může letět i v noci. Křídla pokrývá 12 000 fotovoltaických článků.
Solar Impuls byl vytvořen švýcarským konstruktérem Bertrandem Piccardem, který má za sebou v roce 1999 úspěšný oblet zeměkoule ve speciálně upraveném balónu.
Obletí i zeměkouli
"Úspěch našeho letu evropským vzdušným prostorem a přistání na mezinárodním letišti poslouží jako důkaz, že Solar Impulse je zcela reálným, prakticky využitelným letadlem a že nové technologie mohou snížit naši závislost na fosilních palivech," nechal se slyšet podle agentury AFP Piccard, jinak vnuk Augusta Piccarda, mimo jiné vynálezce batyskafu.
Z Bruselu se Solar Impulse přesune do Paříže, kde se stane jednou z ozdob mezinárodní letecké show konané ve dnech 20. až 26. června.
Tým kolem Piccarda se chystá v roce 2013 s obdobným, o něco větším letadlem podniknout cestu kolem světa.