Článek
Podle Lesů ČR ÚOHS hodnotí smlouvy jako dohody, které představují bariéru pro vstup dalších soutěžitelů na trh. Konec smluv se dotkne prací asi na 72 procentech státních lesů.
"Smlouvy byly od počátku neplatné, takže je ani nemůžeme vypovědět či zrušit. Musíme nastolit nový smluvní vztah," řekl ve středu mluvčí LČR Lubomír Šálek.
"ÚOHS upozornil Lesy ČR, že smlouvy uzavřené s jednotlivými společnostmi obsahují v určitých pasážích dohody, které jsou ve smyslu zákona o ochraně hospodářské soutěže zakázané a neplatné. ÚOHS nikdy ale nenařídil či neřekl, že Lesy ČR musí zrušit celé smlouvy," sdělil Novinkám mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.
Podle něj úřad jen upozornil na dílčí dohody, které byly v rozporu se soutěžními pravidly. Není v jeho kompetenci nařídit, aby Lesy ČR smlouvy zrušily.
Podnikatelé v lesnictví jsou proti
Proti výběrovým řízením protestují lesnické firmy, podle nichž nastane v lesním hospodářství chaos a zaniknou tisíce pracovních míst. Odborový svaz Dřevo-lesy-voda kvůli tomu v prosinci vyhlásil stávkovou pohotovost.
Podle České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) krok státních lesů dál prohloubí nejistotu podnikatelů. "Vztah mezi podnikateli a LČR se tím dál vyhrocuje," řekl prezident ČAPLH Josef Horák. Nevyloučil, že situace přeroste ve stávku. Rozhodnutí LČR se podle Horáka vymyká všem zvyklostem. "Od ÚOHS máme stanovisko, že žádné správní řízení ve věci státních lesů zahájeno nebylo, takže nemohl být vydán ani verdikt," řekl Horák.
V přechodném období dočasné smlouvy
LČR v prosinci vypsaly tendry na práce na 12 procentech svých lesů, kde firmám na konci roku končila smlouva. Od 15. ledna si budou u lesních firem podle Šálka objednávat práce tak, aby těžba v lesích pokračovala.
Období od 1. února do konce června chtějí pokrýt dočasnými smlouvami podobně, jako u tendrů vyhlášených v prosinci. Od 1. července by měli všechny práce v lesích zajišťovat vítězové výběrových řízení již vyhlášených i chystaných na únor.
Lesy ČR požádaly antimonopolní úřad o prověření obchodních smluv loni na podzim. Bývalý generální ředitel LČR Jiří Oliva, který podnik vedl do předloňského září, již dříve jakékoliv pochybení při uzavírání smluv odmítl.
"Když jsme tyto smlouvy dělali, vyjadřoval se k nim ÚOHS i právníci a žádné závady na nich neshledali," řekl tehdy ČTK. Dodal, že snahou nového vedení je prohlásit tyto smlouvy za neplatné, aby je nové vedení LČR nemuselo dodržet.
Uzavřením nových smluv by Lesy ČR chtěly převzít do vlastní režie asi 40 procent obchodu s vytěženým dřevem, a omezit tak dosavadní prodej dřeva lesnickým firmám takzvaně u pařezu. Dosud státní podnik přes přímo řízené lesní závody obchodoval jen šest procent dříví. Podniku patří asi polovina lesů v zemi, ročně z nich vytěží kolem 7,5 miliónu metrů krychlových dřeva.