Článek
Dosud nejvyšší průběžný hrubý zisk za první tři čtvrtletí roku podnik vykázal v roce 2015, a to 5,46 miliardy korun. Celoročně nejvyšší hrubý zisk měl podnik v roce 2014 ve výši 7,96 miliardy, tehdy průběžný hrubý zisk do konce září činil 5,23 miliardy korun.
„Vyšší hospodářský výsledek souvisí s větším zpeněžením dříví. Tržby vzrostly především kvůli vyšším tržním cenám všech sortimentů surového dříví v reakci na letošní geopolitickou situaci promítající se do inflačních tlaků,“ uvedla mluvčí.
Vyšší výnosy má podnik i díky většímu prodeji dřeva malým a středním zpracovatelům v regionech. „Do hospodářského výsledku se promítá také dílčí úspora nákladů v obnově lesa související s vyšším podílem přirozené obnovy,“ uvedla mluvčí.
Lesy ČR poslaly státu 3,81 miliardy korun
Tržby podniku se do září výrazně zvedly přesto, že těžba dřeva meziročně klesla o pětinu na 7,4 milionu metrů krychlových. Nižší těžby jsou dané doznívající kůrovcovou kalamitou a postupným návratem podniku k běžnému hospodaření podle lesních hospodářských plánů. Za celý rok 2021 těžba dřeva ve státních lesích klesla o pětinu na 11,4 milionu metrů krychlových, letos by za celý rok měla klesnout na 9,5 milionu metrů krychlových dřeva.
Zisky podnik hodlá využít především k obnově lesů po kůrovcové kalamitě a tvorbě rezerv na pěstební práce, k obnově lesních cest a opravám majetku. Podnik odhaduje, že obnova lesů a opravy cest po kalamitě si v nejbližších letech vyžádají desítky miliard korun.
V loňském roce Lesy ČR zvýšily čistý zisk na 2,74 miliardy korun ze 44 milionů korun v roce 2020. Také loni bylo hlavním důvodem růstu zisku zvýšení cen dřeva. Podnik také od státu získal dotace na obnovu kůrovcem zničených lesů. Výší loňského zisku se Lesy ČR téměř vrátily na úroveň posledního roku před kůrovcovou kalamitou. Tehdy v roce 2017 vytvořily čistý zisk 3,08 miliardy korun.
V letech 2018 až 2020 ziskovost LČR zásadně ovlivnila kůrovcová kalamita spojená s pádem cen dřeva. V roce 2019 podnik utrpěl ztrátu 790 milionů korun a v roce 2020 se v mírném zisku 44 milionů korun udržel jen díky přijetí státní kompenzace za snížení cen dřeva z důvodu kalamity ve výši 2,3 miliardy korun.
Lesy ČR jsou od loňského 22. prosince bez generálního ředitele. Podnik zatím vede Jiří Groda z Lesní správy Vítkov na Opavsku. Od července běží druhé výběrové řízení, do něhož se přihlásilo 21 zájemců. Z nich do druhého kola postoupilo šest uchazečů. Jméno nového ředitele by ministerstvo zemědělství mělo oznámit v listopadu.