Článek
Dalším důvodem poklesu měla být změna stavu rezerv. Za vlastní výrobky a služby podnik utržil v roce 2016 celkem 10,9 miliardy korun, zatímco předloni to bylo 11,8 miliardy korun. Těžba dřeva vzrostla na 8,1 miliónu metrů krychlových z předloňských 7,7 miliónu metrů krychlových.
„Loňský rok byl z pohledu řízení lesnických činností ovlivněn nutnou těžbou stromů napadených kůrovcem. Z vytěžených 8,1 miliónu metrů krychlových dřeva představovalo více než polovinu kalamitní dříví, které je prodejné za výrazně nižší cenu,” uvedl Szórád.
Přes snížení se zisk podle něj řadí k nejlepším v historii podniku.
Szorád: Podnik vykázal řadu úspor
Vliv na snížení hospodářského výsledku mělo loni i nižší rozpuštění rezerv. Za rok 2014 podnik do výsledku účetně přičítal z rozpouštěných rezerv přes dvě miliardy korun, za rok 2015 to bylo 731 miliónů korun a za rok 2016 jen 147 miliónů korun.
Loni LČR odvedly do státního rozpočtu 5,6 miliardy korun. V roce 2014 to bylo 6,5 miliardy korun a v roce 2015 pak 8,3 miliardy korun. Podnik podle Szoráda vykázal řadu úspor, zejména při nákupu externích služeb. Při nákupu informačních technologii (IT) podnik uspořil 32 miliónů korun a na právních službách šest miliónů korun.
Naopak do sociálního programu sezónního zaměstnávání lidí bez práce podnik vložil 27 miliónů korun. Práci tak loni dostalo 290 lidí. Letos se v programu pokračuje, od března ve státní lesích sezónně pracuje 391 nových zaměstnanců. Dosud do sociálního programu LČR investovaly 58 miliónů korun.