Článek
Inflace tak zvolnila více, než se čekalo. Ekonomové předpokládali, že neklesne pod osm procent.
Potraviny byly meziročně dražší o 7,1 procenta, nejvíce pak cukr, jehož cena byla proti loňskému listopadu vyšší o 49,7 procenta. Čokoláda a kakao meziročně zdražily o 19,1 procenta a nealkoholické nápoje o 17,9 procenta. Naopak vejce byla o 24,4 procenta levnější než loni v listopadu, mouka o 15,8 procenta, sýr o 10,4 procenta a máslo o 9,9 procenta.
Elektřina, plyn a další paliva zlevnily o 18,1 procenta. Nejviditelnější je pokles cen zemního plynu, meziročně o 36,2 procenta. Elektřina je proti loňskému listopadu levnější o 3,6 procenta. Naopak pohonné hmoty byly ještě meziročně dražší o 25,4 procenta.
Překvapení v Německu: Inflace v listopadu výrazně klesla
Maďarsko, na rozdíl například od České republiky, neodmítá levnější plyn z Ruska. Většina zemí Evropské unie se závislosti na ruských energetických surovinách začala rychleji zbavovat po loňské invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
V meziměsíčním srovnání byly ceny potravin v Maďarsku vyšší o 0,5 procenta, zejména kvůli zdražení sezonních potravin, jako je čerstvá zelenina a čerstvé ovoce domácího i tropického původu. Ceny v této kategorii se proti říjnu zvýšily o 6,6 procenta. Pokud by se tato kategorie nebrala v úvahu, pak by se ceny potravin proti říjnu nezměnily. Drůbeží maso zlevnilo o dvě procenta, stolní olej o 1,9 procenta, máslo o 1,6 procenta a cukr o 0,8 procenta. Ceny pohonných hmot klesly proti říjnu o 3,6 procenta.
Míra inflace v Evropské unii v říjnu klesla na 3,6 procenta a nejvyšší byla právě v Maďarsku, kde podle unijní metodiky výpočtu činila 9,6 procenta. Druhá nejvyšší inflace byla s hodnotou 9,5 procenta v České republice. Data za listopad nejsou za EU ani za Česko zatím k dispozici.