Hlavní obsah

Kyrgyzstán stvrdil, že odstupuje od smlouvy s firmou doporučenou Mynářem

Kyrgyzstán jednostranně vypověděl smlouvu s českou firmou Liglass Trading na výstavbu kaskády vodních elektráren na řece Naryn. Oznámila to ve středu státní agentura Kabar s tím, že příslušné vládní usnesení podepsal v úterý předseda kyrgyzské vlády Sapar Isakov.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Hradní kancléř Vratislav Mynář

Článek

Podle vládních zdrojů, na něž se agentura odvolává, vláda s českou firmou nevede žádná jednání o další spolupráci v rámci investiční smlouvy. Česká společnost přitom v minulých dnech oznámila, že chce s kyrgyzskou vládou dál jednat a připravuje ke smlouvě dodatek.

Generální ředitel Liglassu Michael Smelík nedávno pohrozil, že pokud kyrgyzská vláda od dohody odstoupí, firma se obrátí na mezinárodní arbitráž.

Liglass, který sídlí u Železného Brodu, převzal letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády v odhadované hodnotě zhruba 12 miliard korun po ruské firmě RusGidro. Kyrgyzstán ruské firmě vypověděl smlouvu, údajně pro platební neschopnost. Liglass v září odmítl zaplatit RusGidro zaplatit dohodnutých 37 miliónů dolarů (812 miliónů korun) za dosavadní práce na kaskádě a zástupci Kyrgystánu vzápětí uvedli, že proto smlouvu vypoví.

Dar pro SPO

Prezident Miloš Zeman i jeho kancléř Vratislav Mynář se za firmu Liglass přimlouvali v Kyrgyzstánu, kde pak společnost získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Od začátku se objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat.

Zeman nedávno novinářům řekl, že ve svém funkčním období lobboval za desítky českých firem, a to na základě doporučení ministerstva průmyslu a obchodu.

Firma Liglass podle výroční správy loni darovala Straně práv občanů, kterou Mynář dříve vedl, 200 tisíc korun. Mynář tvrdí, že o daru nevěděl. [celá zpráva]

Související články

Výběr článků

Načítám