Článek
Přední brazilské společnosti a obchodní skupiny se připojily k těm, kteří vyjadřují pobouření nad požáry v amazonských deštných pralesech a reakcí tamní vlády.
„Zemědělské podniky jsou znepokojeny,“ uvedla ekonomka Zeina Lafitová z XP Investments v São Paulu. „Pohybují se v konkurenčním globálním prostředí. Konkurenti tohle využijí. Jde o munici pro útok na Brazílii,“ dodala.
Tyto obavy zesílily poté, co Finsko v pátek přišlo s výzvou k zákazu prodeje brazilského hovězího v EU. Šéf brazilského sdružení agropodniků následně v médiích uvedl, že bojkot brazilských produktů je otázka času.
Řada zástupců brazilských firem požáry a chování vlády odsoudila. Asociace producentů sóji dokonce podle Financial Times uvedla, že požáry jsou „zločinné“.
„Není pochyb, že jde pro soukromý sektor o důvod ke znepokojení,“ nechala se slyšet Gabriella Dorlhiacová z brazilské Mezinárodní obchodní komory, která sdružuje největší farmy v zemi. „V soukromém sektoru máme množství dobrých lidí, kteří v oblasti udržitelnosti dělají skvělou práci. To však neznamená, že bychom teď měli mlčet,“ dodala.
Pomoc nabídli DiCaprio i G7
Organizace Earth Alliance, mezi jejíž zakladatele patří slavný hollywoodský herec Leonardo DiCaprio, přislíbila na boj proti požárům v Amazonii přispět pěti miliony dolarů (zhruba 116 milionů korun).
Brazilský prezident Jair Bolsonaro odmítl pomoc skupiny G7 v podobě 20 milionů dolarů (465 milionů korun). V nabídce Bolsonaro vidí koloniální smýšlení zemí G7.