Hlavní obsah

Kvůli povodním může na severu Moravy skončit řada firem i živnostníků

Severní Morava a Slezsko

Okresní hospodářská komora Bruntál bije na poplach. Podle jejího zjištění může v okresech Bruntál, Jeseník a části Opavska přijít kvůli ničivé zářijové povodni o práci asi 4000 zaměstnanců a 1500 živnostníků ukončí činnost.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Povodeň vyplavila řadu obchodů a služeb. Na snímku je úklid v květinářství na Partyzánské ulici v Opavě-Kateřinkách.

Článek

Pokud se katastrofický scénář naplní, razantně se na severu Moravy a ve Slezsku zvýší nezaměstnanost. Ta je přitom například na Bruntálsku aktuálně na sedmi procentech, což dělá z okresu třetí nejhorší v rámci celého Česka.

Důvodem k propouštění je nedostatek financí způsobených přerušením výroby, nejistota, zničení strojů, zařízení i zásob nebo paralýza v cash flow. První firmou, která už propouští, je výrobce nábytku Iktus z Louček, části Zátoru na Bruntálsku. „Naši spoluvlastníci jsou unaveni a finančně vyčerpáni. Už jsme propustili čtyřicet ze stovky zaměstnanců,“ potvrdil jednatel Iktusu Zdislav Janča.

Co bude dál, neví. „Měli jsme tady až dva a půl metru vody, zničilo nám to strojní vybavení. Jednu halu jsme kvůli jejímu poškození museli odstranit, druhá odplavala sama i s materiálem. Povodeň nám zastavila výrobu na pět šest měsíců,“ odhadl s tím, že i tak se snaží pracovat alespoň v provizorních podmínkách. „V Rakousku nám vyrábí dílce a vozíme to sem, kde to kompletujeme, aby lidé měli aspoň nějakou práci,“ dodal.

Povodeň způsobila Povodí Odry škody za víc než 6 miliard

Domácí

V problémech je i krnovská pekárna Aspec. „Jsme jen čtyři metry od břehu Opavy. Kvůli povodni jednu halu bouráme, další spravujeme a jednu jsme už zprovoznili. Je to boj o život. Držíme lidi, dělají ale něco jiného, než mají,“ přiznala ředitelka pekárny Hana Hudáková.

Ta z pozice předsedkyně Okresní hospodářské komory Bruntál hovoří o tom, že situace je kritická ve všech povodní zasažených oblastech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. „Jiné společnosti v propouštění následují a další je bohužel budou následovat, pokud jim stát okamžitě nepomůže. Mnoho firem uvažuje i nad vyhlášením insolvence,“ varovala s tím, že také řada OSVČ už přerušila činnost.

Poukázala, že pomoc ministerstva práce a sociálních věcí potřebuje víc než 500 subjektů. „Stále čekají na rozhodnutí, zda bude zahájena přímá pomoc ve formě osmdesáti procent finanční podpory pro zaměstnance převedené na jinou práci. Firmy jsou na konci čerpání naspořených rezerv, potřebují, aby stát spustil aktualizovaný program Povodeň, který má umožnit čerpat dotaci na investice do vodou, kamením a bahnem zničeného podnikání,“ popsala a dodala, že podniky vyhlíží i slíbené bezúročné půjčky z Národní rozvojové banky či různými ministry garantované dotační programy.

Pomoc podle Hudákové potřebují i vyplavení živnostníci. „Na ty vláda úplně zapomněla. Jen na Krnovsku uvažuje o konci čtyřicet procent služeb. Od státu totiž zatím nedostali ani korunu, pouze Krnov jim dal patnáctitisícový dar,“ sdělila. Likvidace navíc hrozí i podnikům, službám či obchodům, které jsou na firmy poškozené povodní navázány. A k tomu všemu zvažují odchod z regionu i velké firmy se zahraniční účastí. „Jejich matky přemýšlí, kam výrobu a provozy přestěhují,“ dodala.

Kromě výrobce nábytku Iktus úřad práce o žádném větším propouštění neví. A stejně na tom je i starosta Krnova Tomáš Hradil (Krnovští patrioti). „Firmy bojují, snaží se postavit na nohy. Určitě dochází k propouštění, ale výrazné to naštěstí zatím není. Zdaleka ne všichni to ale ustojí,“ předpovídá starosta, který netají, že některé firmy zvažují přestěhovat se v rámci města do bezpečí tam, kam povodeň nedosáhla, zatímco jiné uvažují nad odchodem z regionu úplně.

Povodně spláchly krnovskou Kofolu

Ekonomika

Výběr článků

Načítám