Hlavní obsah

KVÍZ: Ekonomické krize aneb doby, kdy bylo opravdu zle

Žádná ekonomika neroste věčně. V každém hospodářském cyklu, jakkoliv dlouhém, dojde jednou za čas k propadu. Někdy je ale propad tak velký, že způsobí krizi, a to klidně i celosvětovou. Moderní dějiny jich už pár pamatují… Otestujte své znalosti v našem kvízu zaměřeném na ekonomické krize.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek
1. Začneme největší světovou ekonomickou krizí vůbec, a to Velkou hospodářskou krizí z 30. let minulého století, kterou odstartoval tzv. černý čtvrtek, kdy došlo ke krachu na Wall Street. Pamatujete si přesné datum této události?
Foto: Profimedia.cz
2. S Velkou hospodářskou krizí v USA byl spojen také pojem „Dust Bowl“. Na co odkazoval?
3. Velkou finanční krizi si v 90. letech minulého století prošlo Japonsko. Éru tzv. „Ztracené dekády“ způsobilo prasknutí bubliny na trzích s akciemi a nemovitostmi. Kolik procent ze své hodnoty odepsal během této doby (1989–2000) hlavní akciový index Nikkei 225?
4. V Asii ještě zůstaneme. V červenci 1997 odstartovala krize v Thajsku, kde se zhroutila měna baht. Krize se poté rozšířila do dalších asijských zemí. Klíčovou roli při záchraně těchto ekonomik sehrál Mezinárodní měnový fond (MMF). Jedna ze zemí ale jeho pomoc odmítla. O jaký stát se jednalo?
Foto: Yuri Gripas, Reuters
5. Finanční krize v Asii se následující rok přelila také do Ruska, kde byl hlavní příčinou prudký pokles cen ropy a zemního plynu, na jejichž vývozu je ruská ekonomika dodnes závislá. Jaký byl tehdejší postoj ruské vlády k zahraničnímu dluhu?
6. S rozmachem internetu na přelomu tisíciletí docházelo k masivním investicím technologických firem. Vrchol tohoto období dnes známého jako Dot-com bubble (Internetová bublina) nastal v březnu 2000, kdy akciový index Nasdaq dosáhl svého vrcholu. Poté bublina praskla, když se ukázalo, že spousta firem nebyla zisková, protože jejich obchodní modely nebyly udržitelné. Následný kolaps trval několik let a zkrachovalo při něm mnoho společností. Která z následujících zkrachovalých firem se stala symbolem Internetové bubliny?
7. Nyní se přesuneme do roku 2008, kdy vypukla další světová hospodářská krize. Nejprve se zeptáme jednoduše: Co krizi vyvolalo?
Foto: Profimedia.cz
8. Krize se časem pochopitelně přelila i do Evropy, potažmo České republiky. Vedle poklesu hrubého domácího produktu (HDP) také prudce vzrostla nezaměstnanost. Jakou hodnotu ke konci roku 2009 míra nezaměstnanosti v Česku přesahovala?
9. Zemí, která evropskou dluhovou krizi v letech 2010 až 2014 odstartovala, bylo Řecko, které se ocitlo v platební neschopnosti a požádalo EU a MMF o záchranné balíčky. Později ale potřebovaly od těchto institucí pomoc i další země eurozóny. Které máme na mysli?
Foto: Profimedia.cz
10. Test zakončíme nedávnou historii, a sice globální pandemií covidu-19, která v důsledku dlouhých a rozsáhlých lockdownů zmrazila ekonomiky a v mnoha zemích po celém světě vedla k recesi. Jakou roli v té době sehrály centrální banky?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

KVÍZ: Symbol bohatství a bezpečný přístav. Co víte o zlatu?

Ekonomika

KVÍZ: Prosperita není věčná aneb velké pády známých společností

Ekonomika
Související témata:
Velká hospodářská krize

Výběr článků

Načítám