Článek
Firma Wolt prostřednictvím své mluvčí Jany Jarošové uvedla, že je připravena s kurýry komunikovat a po vzájemné domluvě také znovu jednat. Společnost již po prvním protestu slíbila, že kurýrům zvýší minimální odměnu za objednávku, ti však spokojeni nebyli.
Policie kvůli akci žádala odpoledne řidiče, aby se centru Prahy vyhnuli. Během pochodu kurýrů dopravu usměrňovali tak, aby automobily mohly po frekventovaných ulicích v centru v odpolední dopravní špičce projet.
Praha – Odpolední provoz zkomplikuje oznámené shromáždění s pochodem, který začne v 16.30h na Václavském náměstí a bude pokračovat Krakovskou ulicí, Žitnou, Štěpánskou, Ječnou, I. P. Pavlova, Mezibranskou a Wilsonovu až na Štvanici. Policisté budou na místě dopravu usměrňovat.
— Policie ČR (@PolicieCZ) February 14, 2023
Podle mluvčí společnosti Jany Jarošové se úterní protest před začátkem akce nijak neprojevil na dostupnosti služby. V polední špičce Wolt neevidoval výraznější problémy ani zpoždění objednávek. Organizátoři účastníky protestu vyzývali k tomu, aby se celý den do systému nepřihlašovali.
Rozvážkové firmy: Kurýři mají až 300 korun za hodinu
Zhruba stovka kurýrů protestovala na Václavském náměstí už na začátku února. Uváděli, že po změnách v systému odměňování jim klesly výdělky. Společnost Wolt uvedla, že výdělky se snížily krátkodobě kvůli velkému počtu lidí, kteří se do systému tehdy připojovali. Celou situaci považuje spíše za nedorozumění.
Kurýr není otrok. V Praze demonstrovali pracovníci Woltu
Podle vedení společnosti se odměny kurýrů už krátce po prvním protestu dostaly na stejnou úroveň jako před změnami systému a jejich výdělek by měl dosahovat 250 až 300 Kč za hodinu. Kurýři rozvážkových společností většinou pracují jako takzvaní partneři, tedy jako živnostníci, kteří si musejí sami hradit například sociální a zdravotní pojištění nebo náklady na údržbu vozidel.
Jarošová k velkému počtu zájemců o zapojení do systému uvedla, že firma přijímá kurýry podle předpovědi počtu objednávek a od poloviny ledna nové nepřijímá.
Organizátoři akce se po prvním protestu s představiteli firmy sešli. Společnost poté uvedla, že zvýší minimální odměnu za objednávku. Částka by měla stoupnout o deset až 20 procent podle toho, v jakém regionu kurýři pracují. Organizátoři protestu ale po jednání uvedli, že jsou stále nespokojení, a proto svolali protest znovu.
Wolt přímo působí v 15 českých městech. Kromě Prahy je to například Brno, Ostrava, Plzeň či Hradec Králové.