Článek
„Těžba se po pěti letech dostala na úroveň před kůrovcovou kalamitou. Lze tedy konstatovat, že jsme kalamitu zvládli. Dostali jsme se do režimu běžného plánovitého hospodaření, které už, předpokládáme, nebude ovlivňovat rozsáhlá nahodilá těžba,“ uvedl generální ředitel Lesů České republiky Dalibor Šafařík.
Asi čtyřicet procent vytěženého dřeva si podnik prodává sám. Zatímco dříve byla dominantním obchodním kanálem státních lesů takzvaná komplexní zakázka, při níž dřevo prodávaly přímo těžařské firmy, nyní ho hodlá podnik prodávat například i v aukcích. Nebo v rámci samovýroby, která nepodražila ani přes zvýšení DPH z 15 na 21 procent. Loni poprvé se také prodávaly v dražbě takzvané cenné sortimenty dřeva, což je to nejkvalitnější dřevo.
„Jednalo se asi o tři tisíce metrů krychlových. Nejvyšších cen se dosahuje u ořešáku černého. Úplně nejvyšší zpeněžení bylo u dubového výřezu o objemu 3,5 metru krychlových, kde prodejní cena dosáhla téměř čtyřiceti tisíc korun za metr krychlový,“ vysvětlil Radovan Srba, obchodní ředitel společnosti.
Studie: Bohaté a zralé lesy mají obrovský potenciál zachycovat uhlík. Pokud snížíme emise
Zatímco na jedné straně podnik lesy těží, na straně druhé se snaží o jejich obnovu. Loni bylo zalesněno 17 200 hektarů a vysázeno téměř 69 milionů sazenic.
Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil. Za loňské první tři čtvrtletí podniku klesl hrubý zisk o 37 procent na 4,63 miliardy korun ze 7,39 miliardy ve stejném období před rokem. Hlavním důvodem poklesu zisku bylo zajištění soběstačnost v oblasti elektrické energie.
„Loni odvedly Lesy České republiky tři a půl miliardy korun do státního rozpočtu, letos se počítá aspoň se dvěma miliardami,“ dodal ředitel Šafařík.